VVS Företagen: Sluta använd epoxi vid relining av dricksvattenrör
VVS Företagen välkomnar regeringens beslut om att utreda riskerna med användandet av bisfenol A-haltig epoxiplast i samband med renovering med relining av dricksvattenrör.
– Det bisfenol A-läckage som kan uppstå i samband med relining är också en arbetsmiljöfara och kan innebära en risk för de boende, säger Magnus Everitt, som arbetar med branschfrågor på VVS Företagen.
Det förekommer att fastighetsägare renoverar vattenledningar i stället för att byta ut dem.
Dricksvattenledningar kan då ersättas av den billigare renoveringsmetoden relining med epoxiplast. Problemet är att epoxi innehåller det hormonstörande ämnet bisfenol A som förbjudits i nappflaskor i hela EU och nu även i lock till svenska barnmatsburkar.
– Det är oroande att epoxiplast används vid kontakt med dricksvatten. Därför uppmanar vi branschen att inte använda epoxiplast i samband med relining av dricksvattenrör, säger Magnus Everitt på VVS Företagen som också är kritisk till att det idag inte finns någon myndighet som har ett helhetsansvar för kvaliteten på dricksvatten.
Regeringen har beslutat att tillsätta en utredning om relining av dricksvattenrör med epoxiplast. Kemikalieinspektionen har fått uppdraget att under två års tid kartlägga förekomsten av bisfenol A.
Kunskapen på området är inte tillräcklig anser miljöminister Lena Ek (C), men innan ett förbud införs bör man ha en övertygande vetenskaplig dokumentation.
– Egentligen borde det vara tvärtom, enligt försiktighetsprincipen ska inte metoden få användas innan man vet att den är ofarlig, menar Magnus Everitt.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen