Den japanska toaletten för 65 000 slutade spola
Den superlyxiga japanska wc:n har en rad finesser och kallas “toaletternas Rolls Royce”. Men vad hjälper det när spolfunktionen inte funkar. Kunden och VVS-firman som sålde och installerade den har nu hamnat i tvist med varandra.
En man i Örebro ville ha det bästa och köpte toaletten “Toto Washlet” för 65 000 kronor. Enligt Byggnadsarbetaren beskrivs produkten som “toaletternas Rolls Royce” i anmälan till Allmänna reklamationsnämnden, ARN.
Läs också:
”Alla avlopp var feldragna så de fick riva upp hela huset”
Läs också:
Kinesisk köprush efter Toto-toaletter
För det var dit kunden vände sig efter att wc:n gått sönder och firman som sålt den till honom inte gått med på den ersättning han ville ha. Mannen använde toaletten i över 2,5 år utan problem, men sedan började den läcka och spolningen slutade att fungera.
Då hjälpte det inte att wc:n hade inbyggda funktioner som värmesits, automatisk locköppning och autoflush.
Läs också:
Bland tålmodiga robotar och unika toaletter – ”Detta är riktigt Made in Sweden”
Mannen anmälde felet till VVS-firman, men enligt honom krävde de videobevis på problemet och gjorde inget mer. Han kontaktade då tillverkaren som var tillmötesgående och utan kostnad skickade honom en ny spolmotor värd 3 000 kronor. Men återförsäljaren vägrade att installera reservdelen utan extra ersättning. Deras svar var att det gått över två år sedan köpet. Kunden godtog inte det svaret, han tycker att det saftiga priset borde innebära att toan funkar längre än den gjort. Mannen har anmält företaget till ARN och kräver ersättning för självrisken han betalat sitt försäkringsbolag.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen