Energiexperten satsar på flispanna: ”Betydligt billigare och bättre än el”
Jan Sörling jobbar med energioptimering och tror inte på el för att värma varmvatten. Själv satsar han på flis och han uppmanar brf:er som helt vill byta fjärrvärme mot värmepump att tänka till.
Jan Sörling är i full färd med att installera en flispanna hemma på gården i Bjursås. Hans nuvarande värmesystem börjar bli 15–25 år gammalt och han vill uppdatera det.
mer om el och värme
Så kan du styra värmepumpen smartare när kvartspriser införs
Frågor & svar
Varför väljer Jan Sörling flis framför el för uppvärmning?
El kommer bli dyr och krånglig i framtiden, menar energiexperten Jan Sörling. Med flis avser han minska elkostnaden drastiskt.
Hur påverkar flispannan energianvändningen?
Han räknar med att minska gårdens elanvändning för uppvärmning från 35 000 till 1 000 kWh per år.
Vad anser han om att byta fjärrvärme mot värmepump?
Jan Sörling avråder från att helt ersätta fjärrvärme och föreslår en kombination med värmepump för bättre framtidssäkring.
– Anledningen till att jag satsar på flis är att jag är fullt övertygad om att all den el vi använder till uppvärmning i framtiden kommer att bli väldigt dyr. Livet med el och effekttaxor blir inte speciellt roligt, det blir ett evigt passande om man ska spara pengar, säger Jan Sörling som är certifierad energiexpert och till vardags jobbar med energioptimering på Riksbyggen.
Han vill ha en fungerande anläggning som drar så lite el som möjligt.

Har redan flera olika värmekällor
– Flisen kommer att vara betydligt billigare och bättre, säger Jan Sörling Gården består av ett bostadshus på cirka 200 kvadratmeter, en verkstad på 100 kvadratmeter och en separat lägenhet på 70 kvadratmeter. Eftersom han har ett stort intresse för energi och har hållit på med det länge har han flera olika enheter för uppvärmningen: två vedpannor, jordvärmepump från Thermia, el/kökspanna och även en pelletsbrännare från tiden då han sålde sådana.
Nu kompletterar han alltså med en flispanna och i samband med det bygger han samtidigt ihop gårdens två system, ett för verkstaden och en för lägenheten och huset, i en vattenburen kulvert. Värmen produceras i flispannan som går till separata beredare i varje del av gården.
Med den nya lösningen uppskattar han att minska elanvändningen för värmen på gården från 35 000 kWh till 1 000 kWh per år. Då är inte hushållselen inräknad.
El är tveksamt som energikälla
Det var vid ett seminarium som Dalakraft anordnade för två år sedan som Jan Sörling fick upp ögonen för att el är tveksamt som energikälla. En elanalytiker var på plats och beskrev allt som påverkar och sätter priset på el.
– Gör er så oberoende av el som ni bara kan, för det här är bara början, sade han då, berättar Jan Sörling.
”Värmepumpens bästa läge är inte att producera värme över 50 grader. I de äldre fastigheterna är det inte ovanligt med upp till 60–65 grader i utgående vatten för att klara VVC-temperaturen.”
Jan Sörling
Valet att installera en flispanna var enkelt för honom i och med att han bor på en skogsgård med lättillgänglig råvara. Men vad innebär det för människor som inte har samma förutsättningar, och som också vill minska sitt elberoende?
Kombinera fjärrvärme och värmepump
Jan Sörling säger att han i stort sett varje månad pratar med bostadsrättsföreningar som har fjärrvärme men vill skippa det och ha värmepump i stället. Men det tycker han är fel väg att gå.
Han föreslår att fjärrvärmen används till varmvattenproduktion, medan värmepumpen står för uppvärmning så länge utomhustemperaturen tillåter.
– Men låt fjärrvärmen ta vid och spetsa i efter det. Totalkalkylen och framtidssäkringen på den lösningen är överlägsen allt annat, anser han även om det initialt blir en dyrare installation.
El för ädel att koka vatten med
VVS-Forum har nyligen rapporterat om brf Asplunden i Solna som valt att installera bergvärme och solceller för att komma bort från höga fjärrvärmekostnader.
– Absolut, jag förstår dem. Men man måste titta på vad som händer med effekttaxor och nätsidan, säger Jan Sörling och poängterar att elen är alldeles för ädel för att koka vatten med – särskilt Sverige nu dessutom ska göra stora kärnkraftsinvesteringar.
Att därmed använda en värmepump för att exempelvis tillverka varmvattencirkulation, VVC anser han inte är optimalt.
de fortsätter med fjärrvärmen
Trots prishöjningarna: ”Vi ansluter till fjärrvärme där det finns”
– Värmepumpens bästa läge är inte att producera värme över 50 grader. I de äldre fastigheterna är det inte ovanligt med upp till 60–65 grader i utgående vatten för att klara VVC-temperaturen. Och då går det på el, konstaterar Jan Sörling.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen