Logga in

Miljoner till forskning om kemiska ämnen

Publicerad
25 feb 2014, 11:15

AFA Försäkring satsar nästan 16 miljoner kronor på forskning om kemiska ämnen i arbetslivet. Bland annat i ett projekt som ska minska exponering av epoxi vid relining.

Carola Lidén, Karolinska Institutet, får 2,5 miljoner kronor för att undersöka exponering för epoxi/härdplaster vid arbete med relining. Projektet ska ta fram metoder för att minska hudexponeringen och risken för livslång allergi och eksem. Enligt projektbeskrivningen råder det brist på kunskap om risker och hur man skyddar sig och det bedöms orsaka ökande problem.

Roger Lindahl, Umeå universitet, får 3 miljoner kronor för kartläggning av yrkesmässig epoxiexponering samt strategier för minskad exponering vid epoxiarbete. Epoxi är en av de vanligaste orsakerna till kontakteksem i arbetslivet, men kunskap om exponering är bristfällig. Projektet ska bland annat kartlägga den yrkesmässiga epoxiexponeringen i olika arbetsmiljöer samt utveckla och verifiera strategier och arbetssätt för att minska risken för kontaktallergi i arbetet.

Gunnar Rosén, Högskolan Dalarna, får 2,5 miljoner kronor till projektet ”Effektiva åtgärder mot luftföroreningar genom visualiserad ny kunskap”. Det ska studera variationer och orsaker till exponering för luftföroreningar. Det ska ske genom direkt mätning kombinerat med video enligt PIMEX-metoden (PIcture Mix Exposure). Metoden fokuserar på hur exponeringen varierar och varför.

Övriga projekt handlar om trädammshalter i träpelletsindustrin, exponering av vissa cancerframkallande ämnen i raffinaderiindustrin samt ett projekt som ska utvärdera det nya internetbaserat modelleringsverktyget för att mäta exponeringar av olika ämnen, ART (Advanced REACH Tool).

Rekommenderade artiklar

”Vi har redan tagit höjd för aerosolsmitta”

Annons

Nya kundbehov förändrar installatörens roll – korta gratiskurser vässar företaget

Installationsbranschen är mitt i en omfattande omställning. Fastigheter blir aktiva energisystem och kunderna ställer nya krav. För att möta framtiden behöver installatörer ny kunskap. […]

Ethel Forsberg ny generaldirektör för Forte

Författaren och stadsbyggnadsdirektören, Ethel Forsberg, blir ny generaldirektör för Forte, forskningsrådet för hälsa, arbetsliv och välfärd, enligt ett regeringsbeslut i dag. Det framgår av ett pressmeddelande från Utbildningsdepartementet. 

Ventilation och städning bristfällig i många skolor

Cocktail-effekten – farligare än man trott

Vi är alla exponerade för en mix av kemikalier som kan interagera med kroppens eget hormonsystem. Barns och fosters exponering för cocktaileffekten ger senare i livet problem med inlärning, beteende och störningar i fortplantningsförmågan. Det visar ett nytt forskningsprojekt – EDC-Mixrisk. Professorerna Carl-Gustaf Bornehag och Åke Bergman med flera skriver om den hälsofarliga cocktaileffekten i VVS-Forums Tema Innemiljö som kommer ut nu på fredag.

Bästa valet: VAV-system på ventilationen eller kyla via kylbafflar?

”Det tas på större allvar när personer från arbetslivet berättar”

För prenumeranter

Alla små servicebilar på el

För prenumeranter

Här är alla stora servicebilar på el

För prenumeranter

Alla mellanklassens servicebilar på el

För prenumeranter

Sju skäl för installatören att välja eldriven servicebil