Färre företagskonkurser 2011
Färsk konkursstatistik från UC visar att företagskonkurserna minskade med 3 procent 2011 jämfört med 2010, trots den ekonomiska oron i Europa. För 2012 bedömer UC att företagskonkurserna fortsätter att minska något, så länge inte ekonomin i vår omvärld försämras ytterligare.
Under december månad uppgick antalet företagskonkurser till 549, en minskning med 2 procent jämfört med samma månad förra året. För 2011 landade konkurssiffran på 6.045, en minskning med 3 procent sedan förra året.
– Under hösten har de svenska företagen drabbats av en konjunkturförsvagning som är kopplad till den ekonomiska krisen i vår omvärld och främst då Europa. Oron har lett till att företagens investeringar och den privata konsumtionen har minskat, vilket slagit hårt mot framför allt mindre handels-, tjänste- och byggföretag. Den svenska exportindustrin har mött en svagare efterfrågan från kringliggande marknader, samtidigt som kronan har stärkts. I ljuset av detta och då vi samtidigt har ett rekordstort aktivt företagsbestånd i svenskt näringsliv, är det en positiv överraskning att företagskonkurserna minskat under 2011, säger UC:s marknadschef Roland Sigbladh, i ett pressmeddelande.
Konkurserna minskade i de flesta större branscherna under året. Byggindustrin började året med stora konkursuppgångar men dessa raderades helt ut under det andra halvåret. Sämst gick det för fastighetsverksamhet där konkurserna ökade med 24 procent.
UC:s prognos för 2012 är att företagskonkurserna kommer att fortsätta att minska något.
– Om den ekonomiska situationen i primärt Europa och USA inte försämras ytterligare, talar den stabila inhemska ekonomin för att de flesta svenska företag får ett förvisso något svårare ekonomiskt år 2012 men fortfarande tillräckligt bra för att dessa inte ska behöva hamna i en akut obeståndssituation. UC:s prognos, som baseras på våra statistiska modeller som beräknar företagens risk att komma på obestånd, är att företagskonkurserna kommer att fortsätta att minska, men endast med 2-3 procent, avslutar Roland Sigbladh.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen