Brf lämnar fjärrvärmen: ”Bergvärme det solklara alternativet”
Fjärrvärmepriserna har blivit en tung post för många bostadsrättsföreningar. Brf Asplunden i Solna går därför över till bergvärme och solceller. De får en bättre kalkyl – och som bonus också frikyla. ”Folk blir glada att få lite svalka på sommaren”, säger installatören.
Det bullrar rejält när lådorna med värmepumpar i rullas in till bostadsrättsföreningen HSB Asplunden i Solna. Ett tidigare källarförråd har röjts ut och där ställs nu åtta bergvärmepumpar på rad.
– Vi har valt de här värmepumparna för att de är driftsäkra och klarar att leverera lite högre temperaturer. Det är bra i det här huset som har ett frånluftsystem som suger in kalluft utifrån. Upplevelsen för de boende blir bättre om radiatorerna är varmare, och det klarar de här värmepumparna med bibehållen COP-faktor, säger André Eklund, vd för Enstream som har totalentreprenad på installationen av värme och frikyla.
”Så snart hela installationen är klar och bergvärmen injusterad kommer vi att avsluta fjärrvärmeabonnemanget och stänga med de vreden.”
Stefan Silfvercrantz, energiexpert
Läs också:
Fastighetsägare flyr fjärrvärmen för värmepumpar: ”Priset har ökat mer än 60 procent”
Läs också:
Byter till bergvärme: ”Får en bättre energiklassning”
På bara 1,5 månad har 15 hål borrats 350 ner i marken utanför huset, rör dragits in i källaren och marken fyllts igen. Samma dag som värmepumparna levereras sker återställningen av gräsmattan.
– Det har gått väldigt snabbt här, mycket tack vare att byggtillstånd och borrning var klara när vi kom in. Annars kan det ta mellan två och sex månader, beroende på markförutsättningar, kanske finns krångel med tunnelbanan eller annat, säger André Eklund.

Enstream är inriktat på energieffektivisering, projektledning, energiförvaltning och rådgivning i bostadshus och kommersiella fastigheter. André Eklund upplever att antalet projekt med bergvärme har ökat rejält på senare tid.
– Ja, det beror på att fjärrvärmepriserna har stuckit i väg, vilket slår direkt på avgifterna och de boende drabbas. Bergvärme blir det solklara alternativet, eftersom det ofta halverar kostnaden. Det är en stor investering, men den blir bra på sikt, säger André Eklund.
Stefan Silfvercrantz, energiexpert och konsult på uppdrag av HSB, har räknat på energi och kostnader för Brf Asplunden. Hans energikartläggning visar att föreningen med 118 lägenheter byggda 2018 kommer att spara en miljon kilowattimmar (kWh) energi per år genom att koppla från fjärrvärmen.

– Fastighetsägaransvaret är stort, och kommuner kontrollerar att vi har gjort energikartläggningar och annat. Så i varje projekt måste vi se över noga vad vi kan göra, och varför föreningen betalar så mycket för värme, el och vatten, säger Stefan Silfvercrantz.
Han visar undercentralen där en växlare för fjärrvärme fortfarande finns kvar. Några vita rör leder varmvatten vidare ut i huset. På rören närmast väggen sitter ett par vred.
– Så snart hela installationen är klar och bergvärmen injusterad kommer vi att avsluta fjärrvärmeabonnemanget och stänga med de vreden, säger Stefan Silfvercrantz.
I stället ansluts de fyra nya rören som just nu mynnar ut i luften uppe under taket till bergvärmesystemet. Ackumulatortankar på golvet ska hjälpa till att lagra värme, så att den finns tillgänglig när behovet är som störst. Värmen kommer från borrhålen, och värmeåtervinning från ny FX-ventilation med aggregat på taket.
Men bergvärmen drar väl el – blir inte elnotan väldigt hög nu i stället?
– Nej, bergvärmedriften drar 300 000 kWh per år. Av det får vi 100 000 kWh från egna solceller. Dessutom har vi styrning som ser till att så mycket överskottsproduktion som möjligt lagras i ackumulatortankarna. De fungerar som vattenbatterier, säger Stefan Silfvercrantz.

Ett ytterligare system som hjälper ekonomin är det för individuell mätning och debitering, IMD. Fastighetsägaren HSB har ett gemensamt elabonnemang för hela huset och säljer elen vidare till medlemmarna.
– Det gör att alla intäkter går till medlemmarna. Det blir inget rofferi från giriga elbolag.
En annan finess i det här huset är att de boende även får tillgång till frikyla. Alla som vill har kunnat komplettera med en fläktkonvektor vid lägenheten. De får betala investeringen själva, men det blir inga ytterligare driftkostnader. Kylan går att sätta på och stänga av som man vill. Utöver komforten ger det fördelar rent energimässigt.
– När de boende tar ut kyla på sommaren skickas värme till borrhålen och lagras där till vintern. Det innebär att hålen blir mer uppvärmda än annars – värme som kan tas ut på vintern, säger Stefan Silfvercrantz.

André Eklund tycker att det här projektet är extra intressant tack vare frikylan.
– Folk blir glada att få lite svalka på sommaren, särskilt i lägenheterna högst upp där det kan bli 35-40 grader under varma dagar. Den höjer också värdet på fastigheten – inte många i Stockholm har en lägenhet med kyla, säger han.
När väl värmepumparna är på plats börjar de stora utmaningarna för honom – att se till att allt fungerar som det är tänkt. Han och kollegorna fyller systemen med vatten, provtrycker, kollar om något läcker, kollar flöden, styrning och injusterar.
– Det är viktigt att inte slarva där, för det slår tillbaka senare när det är kallt ute. Om det inte blir varmt i huset så är ingen glad, säger André Eklund.
Läs också:
Trots prishöjningarna: ”Vi ansluter till fjärrvärme där det finns”
Den sociala kontakten med de boende är också viktig, menar han. Att de känner att de fått all viktig information.
– Vi ska ordna en grillkväll med trubadur för de boende, så att de förstår vad vi gör och erbjuder. Det är något som brukar vara mycket uppskattat, säger André Eklund som räknar med att allt ska vara klart i november.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen