Logga in

Ny vd för Bilfinger Industrial Services

Publicerad
26 jun 2013, 14:17

David Hellström tillträdde i maj som vd för Bilfinger Industrial Services Sweden. Han kommer närmast från vd-posten i teknikkonsultföretaget Reinertsen Sverige.

Under David Hellströms åtta år som vd för Reinertsen Sverige växte bolaget från 45 till 340 anställda.

– David Hellström har varit en central person i Reinertsens starka tillväxt och hans erfarenheter blir en stor tillgång för oss. Inte minst när vi nu ska stärka oss inom ”Projekt & Engineering”, säger Morten Mathisen, vd för Bilfinger Industrial Service i Norden och Storbritannien, i ett pressmeddelande.

Bilfinger Industrial Services Sweden bildades i april i år efter en fusion mellan Bis Production Partner och Bis Isenta. Bolaget omsätter cirka 1,2 miljarder kronor och cirka 1 100 anställda i Sverige. Huvudkontoret ligger i Kungälv och bolaget har verksamhet i hela landet. Bolaget ingår i den tyska Bilfinger-koncernen med 68 000 anställda.

Bilfinger Industrial Services huvudsakliga verksamhetsområden är tekniska tjänster, underhåll och service inom rör, el och instrument, isolering, ställningsbyggnad och målning. Bolaget verkar inom petrokemi-, massa-, kärnkraft-, gruv- och byggindustrin. Några av de största kunderna är Akzo Nobel, Borealis, Preemraff, Outokumpu, Ringhals och Forsmark.

Bolaget har nyligen förnyat underhållskontrakten med Akzo Nobel och Borealis i Stenungsund. Ambitionen är att stärka sin position på den svenska marknaden.

– Bilfinger är en stor global aktör med tydliga ambitioner om tillväxt. Jag ser oerhört mycket fram emot att få vara med och utveckla verksamheten ytterligare och bidra till att vi nu blir ännu starkare inom våra marknadsområden, säger David Hellström.