Logga in

Nu vill hon sjta över: ”De hade ritat in rör framför nödutgången”

Publicerad
22 Apr 2026, 05:00
| Uppdaterad
21 Apr 2026

Under praktiken som VVS-montör svor hon över slarviga ritningar. Nu är Nikita Bergqvist snart färdig VVS-ingenjör och vill bidra med mer ordning.

Läs också:
6 roller för VVS-montörer att gå vidare till

Läs också:
Varför slutar bockfantasten att bocka och tar ett skrivbordsjobb?


Nikita Bergqvist hade
tänkt gå samhällsprogrammet i gymnasiet, men ändrade sig och valde VVS- och fastighetsprogrammet. Delvis på grund av att hennes pappa har ett byggföretag.

Redan under gymnasietiden hade hon siktet inställt på att bli VVS-ingenjör och förberedde sig för det, bland annat genom att läsa Matematik 2. Intresset för ritningar växte sig starkare under gymnasiet tack vare en engagerad lärare.
Planen blev verklighet och i maj 2027 tar hon examen som VVS-ingenjör.

– Min förebild är en vän till familjen som peppade mig att söka. Han var också min handledare under APL-perioderna på Caverion i Helsingborg, där han jobbade som montör. Nu går vi utbildningen på distans tillsammans och pluggar ihop. Det är riktigt roligt.

Under praktiken fick hon
göra det mesta själv efter att handledaren och familjevännen gett henne instruktioner, vilket har lett till att hon lärt sig mycket.

” Det blir tydligt nu på utbildningen att vi som har pluggat och praktiserat VVS har fördelar av det. ”

– Även om jag hade turen att ha en kontakt i branschen så fick nästan alla enkelt praktikplatser tack vare skolan, Rönnowska skolan i Helsingborg, som är ett VVS-college med nära samarbete med branschen.
Skolan har även hjälpt henne med med praktiken hon nu ska ut på, som ingenjörsstudent.

På praktiken fick hon vara med om både renovering och nybygge. Hon uppskattade nybygget mest eftersom det är en större utmaning att börja från start, utan väggar, och samarbeta med byggare, elektriker och andra. Hon hann också störa sig på dåliga ritningar som inte stämde överens med verkligheten.

Nikita Bergqvist med studiekamraterna på VVS-och fastighetsprogrammet. Foto: privat


– Vid ett tillfälle hade de ritat in rör framför en nödutgång. Det gjorde mig ännu mer övertygad om att jag ville jobba med att göra ritningar själv.

Kommer det att bli ordning på ritningarna när du gör dem?

– Det hoppas jag. Självförtroendet finns i alla fall. Det blir tydligt nu på utbildningen att vi som har pluggat och praktiserat VVS har fördelar av det, vi vet hur det är i verkligheten och kan blicka tillbaka till den.

”Nästan alla VVS-företag pratar om Danmark. VVS-ingenjörerna där har kommit långt i utvecklingen och det finns goda jobbmöjligheter. ”


Efter studenten för fem år sedan jobbade hon på restaurang för att tjäna ihop pengar till körkortet och fokuserade på att söka in på utbildningen. Ingenjörsutbildningen på Yrkeshögskolan är bara öppen vartannat år, om det inte är väldigt stor brist, och söktrycket är hårt med runt 70 sökande till 30-40 platser även om många hoppar av, berättar hon.

– Jag har gjort ett urvalssprov för antagningen och förra året kom jag in.
Hon har också hunnit få en dotter som är två och ett halvt år och är tacksam över att kunna studera på distans.

Läs också:
”I 99 procent av fallen stämmer inte verkligheten med ritningen”

Favoritsysslan just nu. Foto: privat

Framtidsdrömmen är att starta eget och att kunna jobba utomlands, åtminstone en tid.

– Jag kanske kan få pappa att starta en VVS-del i sitt byggföretag. Annars skulle jag gärna jobba i Danmark eller i Spanien. Nästan alla VVS-företag pratar om Danmark. VVS-ingenjörerna där har kommit långt i utvecklingen och det finns goda jobbmöjligheter och stora företag med verksamheter över hela världen.

Vad är roligast med ingenjörsutbildningen?

– Att rita i MagiCAD, ett väldigt stort och intressant program. Jag lär mig något nytt varje dag, allt från att rita tappvattensystem till kylsystem.

Och tuffast?

– Hur man ska tänka när man ska rita sådant som jag inte har läst om tidigare, som kylsystem. Men vi har bra lärare och man lär sig.

Nikita Bergqvist

Ålder: 22 år
Gör: Utbildar sig till VVS-ingenjör på Yrkeshögskolan.
Bor: I lägenhet i Landskrona med dottern, 2,5 år.
Bakgrund: VVS- och fastighetsprogrammet på Rönnowska skolan, Helsingborg.
Framtidsplan: Starta eget, gärna jobba på distans från andra länder, som Danmark och Spanien.