Logga in

VVS-praktikant ville sluta tidigare – slog chefen i ansiktet

Publicerad
11 feb 2026, 09:22

En rörmokarpraktikant blev osams med arbetsledaren när den unge mannen ville sluta tidigare en dag. Det slutade med handgemäng i ett garage och nu har praktikanten dömts för misshandel.

En 22-årig man hade våren 2024 påbörjat en tre månader lång praktik på en VVS-firma i Jönköpingstrakten. 

Läs också:
VVS-montör dömd för misshandel av elektriker

Läs också:
Rörmokare misshandlade elektriker – städade inte efter sig

En dag ville han sluta en timme tidigare och då blev det bråk. Praktikanten menade att chefen samma morgon gett honom klartecken till det. Men när han skulle gå sa chefen åt honom att jobba vidare. 

De började gräla om saken och till slut slog 22-åringen till arbetsledaren med knytnäven i ansiktet, skriver tidningen Byggnadsarbetaren

Den unge mannen har erkänt att han gjorde det, men i förhör hävdar han att han kände sig trängd och hotad och att han agerade i självförsvar. 

Chefen som blev slagen fick en blåtira och området runt ögat svullnade.

Läs också:
”Huvuddelen av stölderna begås av internationella brottssyndikat”

Det har hållits rättegång i Jönköpings tingsrätt och praktikanten fälls för misshandel, bland annat eftersom ett vittne sett honom utdela slaget. 

Domen blir villkorligt och dagsböter på 9 200 kronor. Chefen hade begärt ett skadestånd på 8 000 kronor för kränkning men det säger tingsrätten nej till.