Logga in

Jourrömokaren gick in i väggen: ”Jag kunde vara vara vaken fyra–fem dygn i sträck”

Publicerad
18 jun 2025, 05:00
| Uppdaterad
17 jun 2025

VVS-montören, och grundaren av Facebookgruppen Rörmokare utan privatnäsor, David Bergquist har haft en tuff tid. Här berättar han om det ohållbara i att vara tillgänglig dygnet runt i flera år.

I december 2022 spenderade VVS-Forum en sen kväll med jourrörmokaren David Bergquist. Mellan jourjobben med läckande vattenrör i niovåningshus och strulande värmepumpar berättade han för VVS-Forums reporter om hur det är att vara tillgänglig dygnet runt. Vid det tillfället hade han varit i gång sedan morgonen dagen innan och berättade att många sagt åt honom att han inte kunde hålla på så där.

Läs också:
”Jag blev ganska chockad över alla förfrågningar”

Läs också:
Hur tryggt är det att vara VVS-montör och jobba jour?

– Men vad ska jag göra? Jag är den enda som har jouren på företaget. Dessutom kan jag inte gärna skita i att svara i telefonen om jag har startat en jourfirma. Men om jag fortsätter så här i två–tre år till går jag in i väggen, sa han då.

Två och ett halvt år senare ser hans liv annorlunda ut. 2023 gick han in i den där väggen. I dag kämpar han med att bli bättre och är nu arbetssökande. 

– Jag vill gärna efter den här tuffa tiden jobba som rörmokare igen. 

Dessvärre blev David Bergquist av med körkortet i samma veva.

– Då är det jättesvårt att få jobb på byggen.

David Bergquist gick in som delägare i en befintlig firma 2017. Företaget bytte namn till Rörbussen och implementerade ett speciellt koncept som David Bergquist kommit på. Det gick ut på att de skulle vara väldigt tydliga gentemot kunden vad jobbet skulle kosta. Betalningen skedde direkt på plats via kort eller swish och Rörbussen fick därmed in pengarna direkt på kontot och slapp vänta på fakturabetalningar. När de bestämde sig för att köra jour frågade han den andra ägaren om han verkligen skulle orka att vara tillgänglig 24/7.

– Jour är rätt jobbigt, men han svarade att han skulle kunna jobba hur mycket som helst.

Redan en månad senare upplevde dock kollegan att jouren var för tuff och han ville inte göra det längre.

– Så jag fick köra jouren själv i flera år. Jag kunde vara vaken fyra–fem dygn i sträck, säger David Bergquist.

”Men man hade glömt tala om att man måste stänga av vattnet. Så en mutter flög av och det stod och sprutade vatten i över två timmar, det blev vattenskador för dyra pengar.”

I dag uppelver han att han mår sådär. Men han får bra hjälp eftersom han på grund av sin adhd, bipolära sjukdom och autismspektrumtillstånd är väl bekant med vården.

Han siktar på att få tillbaka körkortet, att jobba som rörmokare och är medveten om hur hårt han kan pressa sig själv.

– Jag känner till en hel del fallgropar.

David Bergquist är också den person som för drygt åtta år sedan startade Facebookgruppen Rörmokare utan privatnäsor. Han gjorde det eftersom han tröttnade på att folk i grupper som Rörmokare utan gränser bjöd privatpersoner på installationstips.

– Då tar de ju pengar från mig som rörmokare, säger han och berättar om att han en gång åkt ut till ett jobb där en person fått instruktioner om hur man byter en blandare i en tråd i Rörmokare utan gränser.

– Men man hade glömt tala om att man måste stänga av vattnet. Så en mutter flög av och det stod och sprutade vatten i över två timmar, det blev vattenskador för dyra pengar, säger David Bergquist.

Han skrev i tråden vad han tyckte om saken vilket slutade med att han blev blockad från gruppen. Därför är han noga att bara VVS-montörer, eller seriöst VVS-folk, får vara med i Rörmokare utan privatnäsor.

Läs också:
Vem ska stå för jourfakturan?

– Här kan man lägga upp om man söker RSK på till exempel en insats och snabbt få svar av någon annan som har hållit på med något liknande. I stället för att forska i hundra år innan man får fram det.

Han har också startat en systergrupp med köp och sälj. David Bergquist är inte så aktiv utan gruppen sköter sig själv. 

– Men lägger någon upp något som inte hör hemma där tar jag bort det.