Underhåll skjuts upp – gamla rör krackelerar
Risken för läckor i ledningssystem ökar på grund av att underhållet fortfarande är eftersatt. Många fastighetsägare väntar på bättre tider.
Vattenskadorna beror till största del på fel i rörsystem, enligt statistiken i den nya vattenskaderapporten. Ledningssystemen står för 57 procent av skadorna, dubbelt så stor andel som utrustning som vitvaror.
Läs också:
Vattenskaderapporten: ”Slangen skavs när maskinen pumpar vatten”
Läs också:
“Lite olyckligt att 2 procent av skadorna sker där”
Det är mest i tappvattenledningar som skadorna sker, 46 procent, medan avlopp står för 36 procent av dem.
Orsaken till vattenskador i ledningssystem är till största del slitna rör. Korrosion, ålder och slitage utgör 57 procent av fallen medan olyckshändelser är bakgrunden till 21 procent av läckagen.
Enligt rapporten ökar risken för vattenskador av att underhållet av ledningssystem fortsätter att vara eftersatt.
Här sker skadorna i ledningssystem
Rör 52%
Fog 32%
Radiator/ventil 4%
Blandare 4%
Golvbrunn 3
– Många fastighetsägare sköter fortfarande underhållet ganska dåligt. Den fortsatta lågkonjunkturen gör att man sitter och väntar med renoveringarna. Man kanske känner till att man har ett behov men väntar ändå på att marknadsläget ska bli bättre, säger Pierre Lundborg på Säker Vatten och Vattenskadecentrum.
Läs också:
Vattenskaderapporten: ”Färre skador senaste året”
– Jag kan tänka mig att många föreningar med underhållsplaner insett att de behöver renovera men att de väntar på bättre tider. Det vi ser är att många av ledningssskadorna sker på system som är installerade på 1950- till och med 1970-talet. Det är mycket gjutjärn och stålrör som är installerade under den perioden som har krackelerat.
Material i rör/ledning
Plast 42%
Koppar 31%
Gjutjärn 16%
Stål 9%
Rostfritt 2%
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen