Är det värt att stänga av LLVP:n på sommaren för att spara el?
Hur mycket kan man spara på att ha värmepumpen avstängd och finns det risker med att göra det? Kylteknikern Peter Falk svarar.
Experten svarar:
Kan man docka en luft/vattenvärmepump med en frånluftsvärmepump?
Checklista:
Kylteknikerns 10 tips vid installation av luft/luftvärmepump
Fråga: Flera bekanta till mig slår av värmepumpen över sommaren för att spara el. Jag funderar på att göra detsamma men kan värmepumpen ta skada av det?
Svar:I dag efterfrågar fler och fler komfortkyla under sommaren. Vid första vårsolen brukar det börja ringa kunder som vill ha luftvärmepumpar installerade, primärt för ett få kyla. Har man exempelvis ett överskott av el från solpanelerna är det en trevlig kombination då kylbehovet ökar parallellt med elproduktionen.
Har man en luft-luftvärmepump installerad primärt för värme tycker jag man ska unna sig kyla de dagar man behöver. Är man bara ute efter värme kan man stänga av värmepumpen, men någon särskilt stor besparing tror jag inte att det blir så länge den står still.
Har värmepumpen nått sin inställda temperatur i värmeläge kan fläkten gå igång på låg fart då och då, för att känna av temperaturen och se om det finns något behov av att den ska gå igång och värma eller inte. Men det drar inte mycket. Det som skulle kunna göra en ekonomisk skillnad är om det blir en kall natt mitt i sommaren och värmepumpen börjar ge oönskad värme.
Det finns inga risker med att stänga av värmepumpen så har man inget behov är det bara att stänga av den.
Peter Falk är kyltekniker och egenföretagare
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen