Logga in

Climacheck och YIT i samarbete

Publicerad
10 jan 2012, 14:01

Climacheck har tecknat avtal med YIT om försäljning av Climachecks lösningar för mätning och analys av kyl-, luftkonditionering- och värmepumpsystem. Det ska ge YIT:s kunder bland fastighets- och anläggningsägare ökad energieffektivitet och driftsäkerhet i sina anläggningar.

Samarbetet mellan Climacheck och YIT startar i januari med utbildning av YIT:s personal som arbetar med kyl- och värmepumpteknik

– Vi har under en tid testat och utvärderat Climachecks system och ett fördjupat samarbete med Climacheck går helt i linje med YIT:s satsning på kyl- och värmepumpteknik. Det underlag vi får när vi använder Climacheck ger oss en möjlighet att utveckla våra tjänster och servicekonceptet Serviflex ytterligare. Energibesparing är ett högaktuellt område och genom samarbetet med Climacheck ökar vi kvaliteten ytterligare och når bättre och snabbare resultat, säger Hans Brodin Nilsson, affärsutvecklare på YIT Sverige, i ett pressmeddelande.