Kunden ville bara betala för materialet när badrummet gjordes om
Rörfirman satte in dusch och toalett för 100 000 kronor. Men kunden protesterade när hon fick räkningen – och kräver att slippa betala för en enda arbetstimme.
Kvinnan som bor i en villa utanför Ängelholm lät en rörfirma renovera badrummet. I samband med det bad hon om en offert för att köpa och installera en inbyggnadsdusch och en inbyggd väggtoalett av ett specifikt märke. Hon fick en offert på 49 000 kronor och arbetet satte igång. Men i slutändan mottog villaägaren en faktura på 99 857 kronor och det gillar hon inte alls.
Läs också:
”Det är hål rakt in i väggen”
Läs också:
”Köket blev fel och materialkostnaderna är oskäliga”
Kvinnan har gått till Allmänna reklamationsnämnden, ARN, och krävt att få slippa betala den summan. Hon vill bara betala 49 000 kronor, som det stod i offerten.
Rörföretaget svarar att det kunden begärt är en offert för materialet, vilket hon också fått. Firman har förklarat tydligt för henne att summan endast gäller de produkterna hon efterfrågade. Det står inget om installationsarbetet i offerten.
ARN konstaterar att konflikten gäller om offerten gällde materialet eller både material och arbete.
Nämnden har därför tagit en titt på just offerten. De ser att den innehåller en specificerad lista på material. Men den beskriver inte någon tjänst eller en redovisning av arbetskostnad.
Läs också:
”Tråkigt att han går hem med två värmepumpar gratis”
Även om monteringen av materialet och tillhörande installationsarbeten, som att flytta ett rör på värmeslingan för att få plats med duschen, har gjorts utan skrivet avtal så har det gjorts med medgivande från kunden. Därför är konsumenten skyldig att betala det som är skäligt. Kunden har inte något att säga om antalet timmar som företaget lagt ned på arbetet och nämnden bedömer att rörfirman har tagit betalt på ett rimligt sätt. Därför ska kundens krav på betalningsbefrielse avslås.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen