Logga in

Comfort köper specialist på komplicerade installationer

Publicerad
23 jun 2025, 07:13

Comfort har förvärvat ett bolag som är specialiserat på komplicerade installationer av industrirör, svetsning och rörteknik. 

Nyköpings Rör & Industriteknik omsätter 24 miljoner och tar uppdrag i första hand runt området från Norrköping till Stockholm. De jobbar mycket med industriföretag i Finspångsområdet. Företaget har fyra anställda och en egen verkstad i Lotorp där prefabricering görs. 

Läs också:
”Det är förbaskat trevligt i den här branschen”

Läs också:
”Jag har hittat billigare priser på internet”

Nu har Comfort köpt bolaget för att bli bättre inom avancerade installationstjänster och kunna få fler industrikunder. 

– Nyköpings Rör & Industriteknik är ett kompetent bolag med stark teknisk förmåga och djupa kundrelationer i en viktig region. Det är ett värdefullt tillskott, säger tillförordnade vd:n för Comfort, Richard Pihl, i ett pressmeddelande. 

Den uppköpta firmans vd och ägare Michael Gaspari kommer att jobba kvar, mest med projektledning och utveckling. 

Läs också:
“Den tidigare ägaren hade en väldig otur”

– Vi har under många år byggt upp ett starkt förtroende hos våra industrikunder, särskilt i Finspång. Genom att bli en del av Comfort ser jag goda möjligheter att både växa vidare och fördjupa vår tekniska kompetens i ett större sammanhang, säger han.