Logga in

Krisande veteranbolag provade spårbyte – går i konkurs

Publicerad
20 Oct 2026, 05:00
| Uppdaterad
19 Oct 2026

Efter ett par år med mångmiljonförluster hade den 56-åriga rörfirman stoppat blödningen. Men när de satsade på en ny sorts projekt som skulle bli räddningen blev den samlade tyngden för stor och bolaget gick under.

Hansson & Hansson Rör i Upplands Väsby grundades 1970 och vände sig till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsägare med VVS-service, installationer och entreprenader. De beskrev sina uppdrag som traditionellt rörarbete med sådant som badrumsrenoveringar, ledningsbyten och värmepumpsinstallationer. 

Läs också:
“Dags för mig att hitta nya vägar”

Läs också:
”Bättre att ringa banken först och därefter polisen”

Men nu har bolaget gått i konkurs. Efter ett ägarbyte 2023, när läget var riktigt mörkt för bolaget som gjorde en samlad förlust på 16 miljoner kronor under 2022-2023, ändrade de delvis inriktning. 

– De nya ägarna satsade bland annat på att man skulle installera spillvattenvärmeväxlare. Men marknaden går väldigt trögt, det är svårt att sälja in så de fick inte så många jobb med det, säger konkursförvaltaren Isak Hübinette, advokat och delägare på Lindskog Malmström Advokatbyrå. 

– Istället gick bolaget över mer från fastighetsägare till privatpersoner som kunder. För något år sedan satsade man på att skaffa en ny lokal, men fick svårigheter att hitta personal med rätt kompetens och sedan hade man en ryggsäck med skulder sedan tidigare som byggdes upp och till slut klarade man inte mer. 

Hansson & Hansson Rör omsatte drygt 31 miljoner kronor för fem år sedan men i fjol var den siffran i stort sett halverad. 

Konkursförvaltaren har inte hittat några möjligheter att överlåta rörelsen till någon ny ägare och har avslutat den pågående verksamheten. Vid årsskiftet hade företaget tolv anställda men bara sju fanns kvar vid slutet. 

Läs också:
”Det är för lätt att få ett konto hos grossisterna”

– Det är tråkigt för jag tror att den här branschen kommer att vända rejält när Villaeffekten får full effekt. Det här bolaget orkade inte hänga sig kvar, men jag tror att det väntar en stor efterfrågan i branschen på luft-vatten- och bergvärmeinstallationer, säger Isak Hübinette.