Logga in

”Det finns oro kring de ökande materialpriserna”

Publicerad
15 May 2026, 09:56

Den skakiga världsmarknaden ger efterskalv för den svenska installationsbranschen. Och även om det ljusnar finns nya orosmoln.

Hur bedriver man ett lönsamt företagande i en svår konjunktur? Och hur ser det ut på de olika delmarknaderna nu och framåt? Det var ämnen som diskuterades i ett avsnitt av VVS-podden live från Nordbygg med Johnny Petré, vd för Installatörsföretagen och Hans Spett, chef affärsstöd på Comfort.

– Signalerna från företagen är att de börjar se löjuset i tunneln. Det är fler projekt att räkna på än för ett år sedan men det är hög konkurrens och låg prisnivå, säger Johnny Petré, som också pekade på stor osäkerhet om hur mycket materialpriser höjs och vad det får för betydelse. 

– Våra leverantörer har aviserat höjningar så det kommer att ske ändringar vid halvårsskiftet och inför hösten, säger Hans Spett på Comfort. Det finns viss oro kring om de ökande materialpriserna kommer att ge en svalare efterfrågan.

Läs också om ett annat podd-avsnitt. Om de så kallade Kinarören:
”Då eskalerar problemet med rost i rören”

Hör hela avsnittet av VVS-podden: