Logga in

Instalco går starkare igen: ”Vi har skruvat upp värmen”

Publicerad
12 feb 2026, 11:36

Instalco ökade sin omsättning och vinst i slutet av fjolåret och ser med “ödmjuk tillförsikt” på 2026 – men med en varning för hur det första kvartalet kan bli.

Koncernens bokslut visar att nettoomsättningen växte med 4,4 procent till 3 766 miljoner kronor från oktober till och med december 2025. Under samma kvartal året innan var den 3 610 miljoner.

Läs också:
Kartläggning av omsättning 2024: Landets 30 största koncerner inom installation 

Läs också:
7 saker som utmärker branschens största företag

Även resultatet räknat som ebita förbättrades, till 272 miljoner kronor och en marginal på 7,2 procent, jämfört med 195 miljoner och 5,4 procents marginal samma kvartal året innan.

Vd:n Per Sjöstrand kallar siffrorna för slutet av året ett steg i rätt riktning.

”De operationella förbättringar vi lanserade under hösten visar sig nu ge effekt. Det börjar synas i utfallet men också i hur vi arbetar, prioriterar och följer upp verksamheten. Vi har skruvat upp värmen. Temperaturen har börjat stiga även om det ännu inte fullt ut syns i resultatet” skriver han i bokslutskommunikén och nämner att det här är första gången på sju kvartal som siffrorna visar högre ebita än samma period föregående år. 

Marknadsläget bedöms som något bättre men koncernen vill inte dra några långtgående slutsatser. Man berömmer också sin egna prestation snarare än att det är marknaden i stort som blivit starkare. 

Läs också:
Analys: 8 punkter om listan med största installatörsbolagen

Instalcos satsning den närmaste tiden riktar sig inte mot något enskilt område utan “starkare operativ förmåga i hela koncernen”. Per Sjöstrand skriver att finanserna har stärkts och fokus ligger på att stärka marginalerna. Han har goda förväntningar på 2026, men varnar för att det första kvartalet ofta är svagare av säsongsskäl och att marknaden lär fortsätta att variera geografiskt.