Montörer värst utsatta – men färre blir sjuka av asbest i jobbet
Arbetssjukdomarna orsakade av asbest har minskat kraftigt, visar en ny rapport. Samtidigt kommer fler VVS-montörer, som är de värst drabbade, att kallas till medicinska kontroller.
Det är Afa Försäkring som har sammanställt egen statistik om arbetssjukdomar från de senaste 20 åren. Den färska rapporten “Arbetssjukdomar orsakade av asbest” visar att allt färre blir sjuka av att ha kommit i kontakt med asbest under arbetet.
Läs också:
”Dagens montörer känner inte till asbest”
Läs också:
”Många tror att asbestfaran är över”
Under åren 2014 till 2018 registrerades 107 arbetssjukdomar på grund av asbestexponering. Perioden 2019 till 2023 var den siffran nere på 42.
– Det rimligaste är att anta att det beror på att asbest har varit förbjudet länge och att medvetenheten har ökat. Man vidtar skyddsåtgärder på ett bättre sätt nu när man arbetar med asbest, säger Anna Weigelt, chef för analysavdelningen på Afa Försäkring.
Cancer är den vanligaste arbetssjukdomen som asbest orsakar. För 20 år sedan registrerades 25 sådana fall under ett år, numera upptäcks det hos 7-8 personer per år. Eftersläpningen av hur cancersjukdom upptäcks är lång eftersom det kan ha gått många år efter exponering innan symtomen kommer.
VVS-montörer är den yrkesgrupp som är klart mest utsatt. Statistiken över konstaterade arbetssjukdomar orsakade av asbest de senaste 20 åren visar att de oftast drabbas, före yrkesgrupper som gjutare, svetsare, plåtslagare och byggarbetare.
Läs också:
Praktikant utsattes för asbest vid rivning
Trots den nedåtgående trenden så ska fler arbetstagare testas framöver. Arbetsmiljöverket har beslutat att sänka gränsvärdet för asbest och då ska fler anställda som kommer nära ämnet i arbetet kallas till att genomgå medicinska kontroller. Det beslutet ska träda i kraft den 19 december.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen