Logga in

OVK-kontrollanten: ”Anade att något var tokigt i skåpet”

Publicerad
3 jul 2025, 05:00
| Uppdaterad
2 jul 2025

Fredrik Swärdh hittade ett riktigt hopkok under en OVK. ”Ingen bra installation av varken vent eller el”. 

Fredrik Swärdh lade upp den här bilden i Facebookgruppen Ventilationare utan gränser och många häpnar över kreativiteten.

Läs också:
Dom i Hovrätten: Trots godkänd OVK – ventilationen måste åtgärdas

Läs också:
Efter hovrättsdomen:  Så har hyresvärden hanterat mysteriet med matoset

”Det här … fick mig att garva. För att det är så jävla dåligt. Ok att man tejpade och mosade drasuten. Men det här var fan snudd på ambitiöst. Är det stuprör eller avloppsrör? Det där däruppe är ett tragiskt försök till övergång i bakluckan på någon knarkarpulka. Undrar om eftertanken sedan var ’fyfan, jag fick ihop den’. Borde öppna showroom för såna här installationer”, skriver en person i en kommentar.

Fredrik Swärdh gör en hel del OVK och passar då på att samtidigt göra en statuskontroll av bostadsrätter.

– Vi försöker hjälpa bostadsrättsföreningar med att fånga upp fel och brister, inte bara med ventilation utan även det som berör vatten, avlopp, värme i kök och badrum. Och el, berättar han för VVS-Forum. 

Han gör hundratals besök i bostäder varje år och ser en del. 

– Många hittar på egna ej fackmannamässiga grejer som du förstår kan kosta bostadsrättsföreningarna pengar i onödiga försäkringskostnader. Särskilt när det gäller vatten/avlopp.

I det här fallet var det en boende som köpt i befintligt skick och anade att något var tokigt i skåpet. 

Läs också:
”Alla vet när ventilationen är dålig men inte när den fungerar bra”

– Ingen bra installation av varken vent eller el som säkert någon tidigare boende tror sig löst på sitt eget sätt, säger Fredrik Swärdh.