Stanken förbryllade: ”Vi fick flytta ett bokskåp och bryta upp serviceluckan för att hitta felet”
Driftteknikern Ola Backlund har stött på så många märkliga fel att han har slutat förvånas – som golvvärme som går baklänges. Men ett stinkande klassrum fick ändå hans ögonbryn att höjas. Var sjutton kom lukten ifrån?
Ett klassrum i en skola i Örebro luktade mycket konstigt då och då. Stanken var så påtaglig att läraren fick vädra ordentligt för att överhuvudtaget kunna bedriva undervisning, så det var viktigt att hitta felet så snabbt som möjligt, berättar Ola Backlund som är ansvarig drifttekniker för skolan.
en till av olas gåtor
Mysteriet löst: Hittade gömd flödesstrypare bland spindelväven – efter 30 år
Läs också:
Driftteknikerns 7 hustips för uppvärmning: ”Solfångarna är enormt pålitliga”
– Det var nästan omöjligt att lokalisera var doften kom ifrån och vad det luktade. Efter att ha letat under varenda takplatta och golvlist utan att hitta ett enda spår så kände jag av en slump en doft i dörröppningen när jag skulle gå ut från klassrummet, berättar han och fortsätter:
– Lukten kom från dörrposten på en innerdörr och när jag satte näsan mot dörrfodret var det uppenbart att den kom från innerväggen.
På ritningen över avloppssystemet framkom det att det fanns ett stående avloppsrör i ett angränsade rum. Efter att ha flyttat ett stort skåp med böcker och brutit upp en servicelucka upptäckte Ola Backlund en renslucka som satt lite snett och inte slöt tätt. Det ledde till att avloppsdoft spred sig igenom en hålighet i väggen ända ut i klassrummet sju meter bort.
häng med ola backlund en dag på jobbet
Driftteknikern: Tryckgivarna mäter fel och det skapar obalans
– Jag skruvade fast renslocket ordentligt – lukten försvann och har inte kommit tillbaka sen dess. Varje gång jag träffar läraren som klagat så påminner han mig om hur tacksam han är för att felet blev löst.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen