Spolbilsteknikern: ”Det talar ju för att det är gjutjärnsrör”
Erfarna Marre Zetterberg har jobbat som spoltekniker i 15 år och brist på jobb är det inte. Hon åker runt med två slangar, fyra dysor (munstycken) och ser till att avloppen ”sväljer som de ska”.
Man hör på klangen hur långt ner spolslangen behöver matas. Så jobbar spolteknikern Marielle ”Marre” Zetterberg som är anställd på VVS Teknik Spol och Relining i Falun.
Marre tipsar
Spolbilsteknikerns fem råd för att slippa stopp i avloppet – snåla inte på vattnet
fler råd
Spolbilsbossen tipsar: Då kan du använda högtryckstvätten till avloppet
Vi befinner oss i ett av bostadsbolaget Kopparstadens hyreshus med tre våningar, troligt 60-tal, inte långt från Falun centrum. Marre Zetterberg sitter på huk med ena knät i duschgolvets plastmatta och har precis fört ner spolslang i en S-brunn som dras med återkommande stopp. Hon lyssnar alltså efter ljudet när munstycket, eller dysan som de kallas, når toalettledningen och vet då att hon fört ner slangen tillräckligt. Här misstänker hon att det är rester av schampo, tvål och hår som fastnat i avloppet och även satt igen böjen precis efter renspluggen.

– Hålet är för litet, jag får inte ner kameran så jag kan inte filma, muttrar hon bekymrat.
Det bubblar upp brunt vatten ur brunnen och spolningen är över på bara några minuter.
Kvar ligger svarta rostflagor som Marre Zetterberg spolar ner i brunnen med duschen.
– Det talar ju för att det är gjutjärnsrör, men nu sväljer han som han ska, säger hon och petar tillbaka brunnslocket.
Hon använder inga handskar och skrattar när detta påpekas.
– Haha, nej, de är bara i vägen.

Tidigare har hon demonstrerat de fyra dysor som hon alltid går runt med i fickan. Här har hon använt sin roterande dysa eftersom det inte är stopp exakt just nu utan problemen är återkommande. Rotationen är effektiv mot beläggningar. Oftast använder hon stoppdysorna som ser ut som salt- och pepparkar. Den ena har ett pyttelitet hål och den andra tre lika små öppningar.
Hyresgästen undrar oroligt om det är klart nu eller om det kommer bli fler stopp och det kan inte Marre svara på eftersom filmningen uteblev.
Hur många spoljobb per dag som Marre Zetterberg och hennes kolleger på VVS Teknik gör varierar, i dag har hon innan detta besök hunnit vara ute på en fastighet i Borlänge, där det rann dåligt ur två tvättställ, och sedan har hon spolat rent en illaluktande tvättho i Svärdsjö.
VI går ut i trapphuset och Marre Zetterberg lossar spolslangen som hon, vis av erfarenhet, tejpat fast med gorillatejp i räcket utanför ytterdörren så att den inte ska kunna smita iväg och ringla ner för trappen, under arbetets gång.

I det här fallet har hon använt den tunnare blå av de två slangarna som hon har i spolbilen. Den är en ”tre-åtting” med tryck upp till 400 bar medan den svarta tjockare är en halvtums som man kan dra upp till 180 bar. Den senare använder hon till större rör och därmed behövs inte lika högt tryck.

Själva bilen är en vanlig skåpbil med installerad spolutrustning och den får man köra med B-körkort. VVS Teknik har även så kallade kombibilar, stora lastbilar med fetare slangar som används till markarbeten exempelvis i VA-jobb. Marre Zetterberg har tidigare kört kombibil men vid en rutinundersökning av synen fick hon inte förnyad C-behörighet. Hon såg för dåligt.
– Då blev jag riktigt ledsen, det kan vara en ögonsjukdom som finns i släkten, säger hon.
Än så länge behöver hon inte ens glasögon.
Tillbaka i förarsätet i bilen skrollar hon i sin app där arbetsordrarna kommer in. Hon skulle egentligen vilja åka till en annan av Kopparstadens hyresrätter där hon behöver huvudnyckeln för att komma in eftersom hyresgästen inte är hemma. Receptionen där nyckeln ska hämtas är stängd över lunch och klockan är cirka 12:30. Sin egen lunchlåda med räkpasta och broccoli åt hon redan 10:50, arbetstiden är kl 7–16.
”Det står i arbetsordern att personen som bor i lägenheten har en katt och sådant är ju bra att veta så att de inte smiter ut.”
Marre Zetterberg ringer en förskola som har problem med köksavloppet, men där sover barnen så det passar sig inte just nu …

Då ringer hennes kollega, arbetsledaren Einar Bårström, och undrar om hon kan tänka sig att åka ut till ett gymnasium i Falun där VVS Teknik är i färd med det andra av de tre områden som företaget sysselsätter sig med, relining. Det tredje är energi och injustering. Reliningen i skolan är precis klar och behöver en genomspolning.
Efter att ha snurrat runt för att hitta exakt var själva spolningen ska ske, kring den stora byggnaden som är en kaosartad byggarbetsplats, möter vi hennes kolleger Isak Lintula och Matt Davis som visar den lilla Uponorbrunnen som ska spolas.
Marre Zetterberg börjar omgående mata ner slang i brunnshålet och behöver parera för en lastbil som kör över slangen så att de sprutar ur dysan. Den här gången har hon valt den svarta haltvumsslangen eftersom röret är tjockare. Isak Lintula står på andra sidan ledningen från brunnen och filmar och instruerar Marre i hennes hörselkåpor hur hon ska föra slangen och hur mycket tryck hon ska ösa på. Plötsligt skrattar hon högt.
– Oj, blev du blöt nu?
Isak missade tydligen att säga till att slangen var på väg ut och fick sig en dusch.
Läs också:
Peruker – och fler galna saker som spolats ner i avloppet
Kopparstadens reception har nu behagat öppna så vi susar dit och hämtar den där huvudnyckeln.
– Det står i arbetsordern att personen som bor i lägenheten har en katt och sådant är ju bra att veta så att de inte smiter ut, säger Marre Zetterberg.
En spolslang lämnar ju alltid en glipa i dörren.

Och mycket riktigt. Hyresgästen är inte hemma, däremot vi möts av ett präktigt exemplar till husdjur som Marre med mild hand får fösa in i badrummet.
Hon slår sig ner under diskbänken och vrider upp avloppsröret. Hon har med sig egna avloppsrör som är monterade i vinkel så att sörjan som spolslangen får loss kan rinna ut i en hink som hon ställt under diskhon.
Strax uppstår en lukt som bäst beskrivs som frän och obehaglig. Fast hanterbar.
Här är hålet tillräckligt stort för att filma och Marre Zetterberg hissar ner kameran i avloppsröret. Kameran trilskas till hennes förtret. Hon hinner i alla fall se en del innan kameran ger upp, och hon konstaterar att det nog är okej.
I köksavlopp är det nästan alltid fett som är problemet, säger hon. Själv är hon paradoxalt nog inte särskilt noga med vad hon spolar ner i köksavloppet.
– Man ska ju torka ur stekpannor med papper, sådant gör jag aldrig, skrattar hon och menar att det nog beror på att hon har en spolbilså nära till hands.

I toalettavloppen är det ofta våtservetter som är problemet. Hon och Einar Bårström var en gång på ett jobb i ett lägenhetshus där det var ett stort badrum och en liten toalett där ledningen gick ihop.
– Hela ledningen var fullsmockad med våtservetter. Vi sa till varandra att vi spolar inte ner det här. Så vi fick sätta på en dysa som bara spolar bakåt och få ut dem den vägen, säger hon och berättar att annars är ett äpple är det knasigaste hon stött på i en toalett.
Marre Zetterberg hamnade i spolbranschen redan direkt efter gymnasiet eftersom hennes pappa jobbade med spol på Ragn-Sells.
– Då började jag med att rengöra sopkärl till fastigheter.
Sedan blev hon rekryterad till VVS Teknik och blivit kvar där eftersom hon trivs så bra. Totalt har det nu blivit 15 år som spoltekniker i hennes 36-åriga liv.
Även svärfar kör spolbil och jo, familjemiddagarna kan bli fyllda av en del branschsnack.
Läs också:
Monstret i avloppet: ”Ingen ville kännas vid det”
Marre Zetterberg släpper ut katten ur badrummet och sedan är det dags att köra till den där förskolan med stopp i köksavloppet, nu lär ju barnen ha vaknat. Först måste det fyllas på vatten i tanken i bilen. Den rymmer 800 liter och det har gått åt en del sedan kl 7 i morse.
– Vissa dagar är lite flängiga – men i dag har det bara varit lätta jobb, säger hon glatt när hon rullar iväg på dagens sjätte uppdrag för att se till att ytterligare ett av alla dessa tjuriga avlopp fungerar igen.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen