KB-Rör årets företagare i Ale
KB-Rör i Alafors norr om Kungälv har utsetts till Årets företagare 2013 i Ale kommun, skriver Alekuriren. Företaget omsätter cirka 40 miljoner kronor och har 18 anställda.
– Det kändes väldigt stort måste jag erkänna. Ett fint bevis på att vi har lyckats och ett erkännande på hemmaplan berör alltid lite extra, säger huvudägaren Karl-Olof Karlsson om utmärkelsen till Alekuriren.
Övriga delägare är sonen Daniel Karlsson samt Jerry Magnusson, som är ansvarig för VVS-butiken. Företaget är medlem i Comfort-kedjan och butiksverksamheten svarar för cirka 20 procent av omsättningen. Den stora nischen i dag för KB-Rör, som grundades 1967, är dock försäljning, montering och service av värmepumpar. Företaget är Thermia-återförsäljare och har tillhört de 20 största i Sverige i 22 år, uppger Alekuriren.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen