Fler läser VVS-Forum
VVS-Forum har ökat från 30.000 läsare till 32.000, vilket motsvarar en ökning på drygt 6 procent. Det visar undersökningen Orvesto Näringsliv från TNS Sifo som nyligen presenterade 2013 års siffror.
Orvesto Näringsliv mäter yrkesarbetande svenskars medievanor och beteenden. Ett knappt 100-tal av de största tidningarna inom dags- och fackpress har mätts. I årets undersökning har 10.258 personer deltagit. Dessa representerar en population av cirka 4,4 miljoner människor i åldrarna 21–65 år med en taxerad årsinkomst på minst 100.000 kronor.
Bakom ökningen ligger ett brett redaktionellt arbete som vi tror tilltalar läsarna. Exempel är nyheter om eller som berör branschen, till exempel avslöjandet om bisfenol A i dricksvattenledningar tidigare i år, men också teknik- och produktnyheter, aktuellt från EU samt fördjupande temabilagor. Därtill artiklar om företagen i VVS-branschen, energieffektivisering, projekt, företagande och ekonomi/skattejuridik. Även VVS-Forums aktiva nyhetswebb, nyhetsbrev och Twitter tror vi har hjälpt till att locka fler att läsa tidningen.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen