Logga in

Västkustens Rör i konkurs

Publicerad
26 apr 2013, 16:39

Göteborgsföretaget Västkustens Rör har försatts i konkurs. Det brutna räkenskapsåret 2011/2012 omsatte företaget cirka 22 miljoner kronor med 16 anställda.

I årsredovisningens förvaltningsberättelse för 2011/2012 skriver företaget:

”Det har varit ett turbulent år då vårt dotterbolag Västkustens VVS försattes i konkurs under hösten 2011”.

Dotterbolaget medförde stora förluster och belastade resultatet med minus 260.000 kronor. Ägarna tvingades skjuta till 2 miljoner kronor för att hålla aktiekapitalet intakt.

Västkustens Rör utsågs 2006 till gasellföretag av tidningen Dagens Industri. Ägaren Claes Andersson såg då faror med att växa för snabbt, vilket han berättade om i ett reportage i VVS-Forum (se länken nedan).

– Nu vill vi växa lugnt och långsiktigt. Vi försöker att ha mer is i magen för att undvika att ta på oss dåliga jobb, säger han i reportaget.