Logga in

Nästa konjunkturtopp 2016–2017 spår Industrifakta

Publicerad
13 mar 2013, 13:43

Nästa konjunkturtopp inom byggandet kan dröja till 2016–2017 enligt en ny marknadsstudie från Industrifakta om utvecklingen inom byggande, byggvaror och installationer till 2017.

Osäkerheten i omvärlden hämmar både kreditförsörjning, investeringsvilja och efterfrågan på bostäder och lokaler, konstaterar Industrifakta i studien ”Marknadsutveckling inom byggande, byggvaror och installationer mot 2017”. Under åren 2011–2013 ökar den redan stora bostadsbristen med ytterligare minst 50.000 lägenheter och 2017 väntas flertalet tillväxtorter ha fortsatt obalans på bostadsmarknaden. Det bromsar rörligheten på arbetsmarknaden och försvårar en återhämtning av den svenska ekonomin.

En ljuspunkt inom byggandet är att förnyelsen av miljonprogrammet verkar ha kommit igång. Ökningen av ombyggnadsinvesteringarna är dock långt ifrån tillräcklig för att motsvara behoven. De närmaste fem åren behöver omkring 300.000 lägenheter från perioden 1960–1980 rustas upp och energieffektiviseras. Det är inte troligt att det finns betalningsförmåga hos de boende för att klara mer än i bästa fall hälften av behoven. Totalt handlar det om i storleksordningen 600.000 lägenheter i flerbostadshus, som behöver rustas upp inom en tioårsperiod till en kostnad av 300-900 miljarder kronor beroende på ambitionsnivå.

Andra stora utmaningar som lyfts fram i Industrifaktas studie, utöver förnyelsen av bostadsbeståndet, är att klara energi- och klimatmålen. När genomgripande åtgärder i det äldre bostadsbeståndet ersätts av punktinsatser och fördjupat underhåll får Sverige stora svårigheter att nå klimatmålen både till 2020 och till 2050. I praktiken handlar det om att halvera energianvändningen i cirka 15 miljoner m² bostäder och lokaler per år fram till 2050.

Byggvaruleverantörerna påverkas allt mer av en ökad internationalisering som en konsekvens av starkare implementering av EU:s tjänstedirektiv och minskad efterfrågan på byggvaror i flera europeiska länder i spåren av skuldkrisen. E-handel och samordnade materialleveranser vid upphandling väntas fortsätta öka de närmaste åren. Den växande e-handeln leder till en ökad transparens vid prissättning och väntas få en viktig roll för hur försäljning sker till konsumenter och hantverksföretag.

För installationsbranscherna inom el, VS, ventilation och kyla får det minskade byggandet negativa effekter både genom försvagad efterfrågan och ökad prispress. Samtidigt får denna sektor en viss kompensation genom positiv utveckling för ROT-avdraget och en förskjutning av fokus mot energianvändning. Det kan dock dröja till omkring 2016 innan den byggrelaterade installationsvolymen är tillbaka på 2012 års nivå.