Fler obetalda fakturor inom bygg och VVS
Samtidigt som regeringen lägger ett förslag som ska skärpa betalningstiderna mellan företag tycks de svenska företagen få allt svårare att betala sina fakturor. Under årets första två månader ökade antalet utslag i mål om betalningsföreläggande med 18 procent jämfört med samma period 2012. Värst drabbade är bygg- och VVS-branscherna. Det uppger kreditupplysningsföretaget Syna.
Totalt är det 4.391 företag som står för utslagen i mål om betalningsföreläggande under januari och februari 2013. Speciellt drabbade är enligt Syna företag inom bygg, VVS och närliggande branscher samt företag som bedriver restaurangverksamhet. Av de 4.391 företagen har 520 (11 procent) redan gått i konkurs. 1.878 av företagen har tilldelats kreditklass 1 och 2 av Syna vilket betyder att de har en hög risk att hamna på obestånd inom tolv månader. Tillsammans har företagen 7.138 anställda.
Februari månads siffror är 10 procent högre än de under februari 2012 och ligger även över krisåret 2009 års siffror. I Kalmar och Kronobergs län ökade antalet med över 50 procent i februari. I Uppsala län ökade antalet med över 80 procent. Detta kommer med stor sannolikhet att leda till ökade konkurser senare under året.
Under hösten 2012 ledde de svenska företagens obetalda fakturor till rekordmånga betalningsförelägganden. Utvecklingen fortsatte under januari 2013 då antalet ökade i nästan hela landet. I februari ökade antalet ytterligare från redan höga nivåer.
Enligt Syna är ett utslag i mål om betalningsföreläggande en signal om ekonomiska problem och en allvarlig betalningsanmärkning. Under krisåret 2009 ökade antalet betalningsförelägganden kraftigt under våren vilket följdes av ökade konkurser senare under året.
– Många pratar nu om ljuspunkter i utvecklingen, men om man ser till antalet betalningsföreläggande pekar allt på att vi är på väg mot fortsatt fler konkurser, säger Harald Stjerna, informationsansvarig på kreditupplysningsföretaget Syna, i ett pressmeddelande.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen