Logga in

Gustavsberg friat i Marknadsdomstolen

Publicerad
6 nov 2012, 13:57

Gustavsbergs WC Nautic är inte en vilseledande efterbildning. Det fastslog Marknadsdomstolen i dag i en dom som bekräftar att Ifös stämning var ogrundad.

I mars 2011 stämdes Gustavsberg av Ifö som hävdade att Nautic WC var en vilseledande efterbildning av deras WC Sign och SignArt. Men påståendet avvisades av Marknadsdomstolen.

Domstolen skriver bland annat att ”Ifö inte visat vare sig att bolagets WC-stolar har ursprunglig särprägel eller att de är kända på marknaden och därigenom har förvärvat särprägel”.

– Vi har hela tiden varit övertygade om att Marknadsdomstolen skulle fatta ett beslut till vår fördel, och att Nautic WC har en unik design i linje med Gustavsbergs eget formspråk, säger Carl-Johan von Plomgren, nordisk försäljningsdirektör på Villeroy & Boch Gustavsberg, i ett pressmeddelande.

Han menar vidare att domslutet bekräftar att Ifös stämning var fel och ogrundad. Gustavsberg överväger nu olika möjligheter att reagera på Ifös stämning och vad den har orsakat.

– Domstolens beslut är ett kvitto på att man kan lita på Gustavsbergs unika design. Gustavsberg är ett varumärke med innovativ nordisk designtradition i vilken Nautic har utvecklats, säger Stefan Ljung, produktchef på Villeroy & Boch Gustavsberg.

Domen finns i sin helhet på www.marknadsdomstolen.se.