Logga in

Nytt uppdrag för NVS på Nya Karolinska Solna

Publicerad
1 okt 2012, 14:40

NVS ska svara för alla VS‐installationer i två vårdbyggnader – Fas 4 – på Nya Karolinska Solna (NKS). Det nya uppdraget är värt runt 140 miljoner kronor och beräknas sysselsätta ett 30‐tal montörer.

VS‐installationerna i de vårdbyggnader som färdigställs i Fas 4 omfattar kyla, värme och sanitet i två tolvvåningshus. Arbetet har startat och ska vara klart 1 juni 2016.

– Just storleken är den största utmaningen. Att det handlar om ett avancerat sjukhus påverkar också installationerna. Vårdbyggnaderna utrustas med två kylsystem – ett för komfortkyla med kylbafflar och ett för processkyla för lokaler med större kylbehov, exempelvis operationssalar, berättar Tony Andersson, regionchef på NVS, i ett pressmeddelande.

För att förhindra uppkomsten av fickor med stillastående vatten och eliminera risken för legionellabakterier blir det ständig cirkulation av både varmt och kallt vatten igenom hela tappvattensystemet, uppger NVS i pressmeddelandet.

Tidigare har NVS fått uppdraget att leverera medicinska gaser till hela projektet samt installationer inom kulvert och parkeringshus till ett ordervärde av närmare 300 miljoner kronor.

Sjukhusprojektet är NVS största uppdrag någonsin.