Logga in

Varannan byggchef tror att mutor förekommer vid offentliga upphandlingar

Publicerad
13 sep 2012, 11:08

Mutor förekommer vid offentliga upphandlingar. Det tror hälften av byggcheferna i Sverige. 60 procent av chefer i byggsektorn tror också att låga anbud kompenseras på annat sätt. Det visar studier som IVA (Ingenjörsvetenskapsakademien), Byggcheferna, SKL (Sveriges kommuner och landsting) och Transparency International Sverige presenterade på onsdagen.

Samhällsbyggnadssektorn pekas ofta ut som särskilt drabbad av korruption och oetiskt beteende.
Över hälften, 54 procent av svenskarna, misstror offentliga upphandlingar.
Misstron bland chefer i byggbranschen är också utbredd, visar Byggchefernas enkät till 3.000 chefer i byggsektorn, den så kallade Byggchefsbarometern.

Av de svarande i Byggchefsbarometern är 1.600 entreprenörer, 650 byggherrar, 550 konsulter och 200 övriga.
Entreprenörerna uppger att det främsta skälet till att det görs olagliga upphandlingar är bristande kunskap, medan byggherrar och konsulter tror att det är strävan efter att påskynda processen som är den främsta orsaken.

Samtidigt uppger hela 98 procent av cheferna att det är rätt att åtgärder vidtas om någon av de anställda inte följer reglerna.

– Uppsägningar på grund av etiska överträdelser ökar, konstaterar Lars Bergqvist, ordförande Byggcheferna.

På frågan om det förekommer att leverantörer, entreprenörer eller konsulter erbjuder presenter, studieresor och representation för att få konkurrensfördelar inför en affär svarar mer än hälften, 55 procent, av de tillfrågade att det förekommer.