Uponor och KWH går samman inom infrastruktur
De finska plaströrstillverkarna Uponor och KWH slår ihop sina infrastrukturverksamheter. Det nya samägda bolaget kommer att heta Uponor Infra Oy och ska bli en specialist på rörsystem inom infrastruktur i främst norra Europa. I de länder där Uponors verksamheter inom infrastruktur och VVS i dag ingår i samma bolag, däribland Sverige, kommer de att flyttas till separata bolag.
Uponors infrastrukturverksamhet omsätter i dag cirka 150 miljoner euro och KWH:s 234 miljoner euro. Det nya samägda bolaget kommer att ägas av Uponor till 55,3 procent och av KWH till 44,7 procent.
– Branschstrukturen för det här affärssegmentet har förändrats avsevärt i Finland och på de andra nordiska marknaderna under de senaste åren på grund av att internationella och specialiserade lokala företag har kommit in på marknaden. Samtidigt har efterfrågan minskat på grund av en förlängd global kris, säger Uponors koncernchef och vd Jyri Luomakoski i ett pressmeddelande om bakgrunden till affären.
Konsekvensen av samgåendet blir ökad kostnadseffektivitet i de operativa processerna, uppger han, vilket kommer att gynna de viktigaste kundgrupperna: byggbranschen och kommunerna.
– Genom att bli en del av Uponor-koncernen blir KWH Pipe en del av en större aktör i rörindustrin, vilket leder till skalfördelar, kommenterar KWH:s koncernchef Peter Höglund.
Det nya företaget blir ett dotterbolag till Uponor Oyj och kommer att utgöra affärsområdet Infrastruktur. Juridiskt kommer Uponor att flytta sina nuvarande VVS- och infrastrukturverksamheter i separata företag i de länder där de nu finns i samma juridiska enheter. När det slutförts kommer det nya samägda företaget att fungera som moderbolag för all infrastrukturrelaterad rörverksamhet hos både Uponor och KWH.
I avtalet ingår också att Uponor kommer att förvärva KWH Pipes produktion av Pex-rör och relaterad affärsverksamhet i finländska Ulvsby. Dessa verksamheter kommer att integreras i Uponors VVS-organisation.
Affären är ännu beroende av att vissa villkor uppfylls innan den slutförs, bland annat krävs godkännande av konkurrensmyndigheterna.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen