Logga in

Panasonic säljer värmepumpar direkt till butiksledet

Publicerad
20 aug 2012, 10:17

Från och med augusti säljer Panasonic Aircon luft/luftvärmepumpar direkt till butiksledet i Sverige. Som motiv uppges bland annat att stärka erbjudandet till återförsäljarna och underlätta för slutkunderna. Samtidigt har Panasonic Aircon tecknat ett rikstäckande service- och supportavtal med Garantgruppen.

Panasonic kommer genom den nya organisationen att erbjuda ett bredare och sortiment där detaljhandelskedjorna själva kan anpassa sitt sortiment utifrån vad deras kunder efterfrågar. Andra fördelar för butikerna är enligt Panasonic snabbare beslutsvägar, ett stort utbud av kampanjer och en tydlig avsändare med en enhetlig linje.

– Den nya organisationen ska hjälpa oss att öka våra marknadsandelar ytterligare. Genom att ta ett rikstäckande grepp har vi nu stärkt vår säljorganisation, satt upp en redan väl etablerad service- och supportorganisation och sett till att handeln kan förse sina kunder med rätt produkter. Den nya organisationen kommer att medföra en klar förbättring för både handeln och våra slutkonsumenter, säger Toru Takami, country manager för Norden på Panasonic Aircon i ett pressmeddelande.

De största återförsäljarna i butiksledet finns i dag inom elfackhandeln och den traditionella byggvaruhandeln.

Panasonic Aircons nya rikstäckande säljorganisation till detaljhandeln består för närvarande av sex personer.

– Organisationen är väl geografiskt fördelad med täckning över landet, säger Panasonics representant Anders Håkansson till VVS-Forum.

För att hantera support- och eftermarknaden har Panasonic tecknat ett rikstäckande avtal med Garantgruppen. Förutom att ge support direkt till slutkund kommer Garantgruppen att erbjuda fasta priser på installation, butikssupport, service- och garantihantering.

– Vi har utöver det dialog med flera andra installatörsföretag för att hela tiden kunna anpassa vår modell efter marknadens individuella behov, säger Anders Håkansson.

Panasonics befintliga svenska distributörer Kinnan och LMG får nu ökat fokus på installatörsledet.

– Marknaden står under förändring med bland annat ett växande segment inom kyl- och värmelösningar för stora fastigheter, som vi har lanserat produkter för. Vi behöver våra distributörers hjälp i den satsningen, där det finns mycket obruten mark och potentialen är enorm. Det kräver fokus på traditionella kylinstallatörer, vilket är våra distributörers styrka, säger Anders Håkansson.

– Vi vill hjälpa dem att utveckla sina befintliga installatörer och hitta fler i stället för att lägga resurserna på detaljhandeln för konsumentprodukter som står för en mindre, hårt konkurrensutsatt del av den totala marknaden för kyl- och värmesystem, avslutar han.