Fortsatt minskad orderingång för byggleverantörer
Ordervolymerna fortsätter att minska under andra kvartalet för leverantörer, men är på en mer oförändrad nivå för teknikföretag sammantaget. Det framgår av Teknikföretagens nya konjunkturbarometer. Skillnaderna i orderutveckling mellan olika branscher och grupper av leverantörer har ökat. Leverantörer till byggindustrin hör till dem med försämrad orderingång, i synnerhet på exportmarknaden.
Att lågkonjunkturen fortsätter visas även av en fortsatt begränsad brist på personal och av att kapacitetsutnyttjandet endast förbättrats i mindre grad, påpekar Teknikföretagen. Negativt är att investeringsberoende branscher som maskinindustrin och också leverantörer till byggindustrin har minskade order på bred front.
Leverantörer till bygg- och anläggningsindustri rapporterar för fjärde kvartalet i rad en svag hemmamarknad. Orderingången minskar men nedgången är inte alls lika kraftig som under det första kvartalet. Däremot har nedgången från exportmarknaden tilltagit. Närmare 60 procent av företagen rapporterar minskade exportorder och endast fem procent en ökning.
Sammantaget betyder detta att orderingången för leverantörer till bygg- och anläggningsindustri försämras i klart större omfattning än under de två närmast föregående kvartalen. Detta har också fått tydligt genomslag i företagens syn på orderstocken. Hälften av företagen anser nu orderstocken som mindre än normal mot vart femte företag under första kvartalet. Mer positivt är att tidigare stora färdigvarulager har reducerats. Närmare hälften av företagen hade stora färdigvarulager för ett kvartal sedan, nu är det låga sju procent under andra kvartalet.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen