Logga in

Klassiska Stockholmsbyggnader ska energieffektiviseras

Publicerad
4 maj 2012, 16:36

Energieffektiviseringen av Stockholms stads fastigheter fortsätter. Under det kommande året ska energibesparande åtgärder genomföras i ett 30-tal fastigheter, bland annat klassiska byggnader som Stadshuset, Stadsbiblioteket, Oscarsteatern och Orionteatern.

Åtgärderna ska bidra till att minska fastigheternas klimatpåverkan, genom att sänka energianvändningen med 30 procent och koldioxidutsläppen med 10 procent.

Ett viktigt mål är också att leverera ett bra inomhusklimat anpassat för hyresgästernas behov samt att skapa incitament för dessa att själva minska sin energianvändning. Fokus kommer därför att ligga på att minska användningen av el, värme och kyla samt att fasa ut fossila bränslen för uppvärmning.

– Energieffektiviseringsprojektet kommer totalt att minska utsläppen av växthusgaser i nämndens fastigheter med cirka 3.000 ton per år, vilket motsvarar en resa med bil 395 gånger runt jorden, samtidigt som energianvändningen kan minskas med motsvarande uppvärmningen av cirka 1.000 normalstora villor per år, säger kultur- och fastighetsborgarrådet Madeleine Sjöstedt (FP) i ett pressmeddelande.

Totalt omfattar energiprojektet de 80 mest energikrävande fastigheterna och för att nå miljömålen kommer 205 miljoner kronor att investeras i dessa byggnader.