Logga in

Kungälvs Rörläggeri installerar i punkthus på Tjörn

Publicerad
27 apr 2012, 09:02

Kungälvs Rörläggeri installerar VS vid bygget av två punkthus på Tjörn. Ordervärdet är cirka 3,4 miljoner kronor. Företaget rapporterar även om nya VS-entreprenader i Borås och Mariestad samt sprinklerprojekt i Borås och Göteborg.

Vid vattnet i Rönnäng på Tjörn bygger Hansson & Söner Entreprenad AB två punkthus med 22 bostadsrätter samt ett tillhörande underjordiskt parkeringsgarage. Husen kommer att värmas av en bergvärmepumpanläggning och beräknas vara klara för inflyttning sommaren 2013.

Wäst-Bygg bygger 44 nya lägenheter i Trandareds Backe i Borås. Energianvändningen beräknas bli cirka 45 kWh/m² och år. Uppvärmningen sker med fjärrvärme och bostäderna utrustas med individuell mätning av varmvatten och kallvatten. Kungälvs Rörläggeri utför rörentreprenaden som är värd cirka 2,1 miljoner kronor. Arbetena startar i höst och pågår till juni 2013.

Hökerum Bygg bygger 16 nya lägenheter i den tredje etappen av kvarteret Ekudden i Mariestad. Kungälvs Rörläggeri installerar VS och ordervärdet är cirka 1,2 miljoner kronor. Arbetena startar i höst och blir klara i mars 2013.

Kungälvs Rörläggeri svarar för en tillbyggnad av det befintliga sprinklersystemet på Södra Älvsborgs sjukhus i Borås. Ordervärdet är cirka 685.000 kronor. Beställare är NCC Construction Sverige och arbetena skall vara klara i november.

På Swedish Match gör Kungälvs Rörlägggeri en om- och tillbyggnad det befintliga sprinklersystemet. Ordervärdet är cirka 500.000 kronor. Beställare är Swedish Match och arbetet pågår året ut.

Kungälvs Rörläggeri är medlem i Comfort-kedjan och VVS Företagen.