Logga in

Ovisst om porslinstillverkningen i Gustavsberg blir kvar

Publicerad
22 dec 2011, 15:12

Tyska Villeroy & Boch vill sluta tillverka sanitetsporslin i Sverige och det är osäkert om det kommer att byggas en ny sådan fabrik i Gustavsberg, uppger Nacka Värmdö Posten. Kristina Hellner, PR- och kommunikationschef på Villeroy & Boch Gustavsberg, säger till VVS-Forum att några beslut ännu inte är fattade och att nästa steg blir att sälja marken där den nuvarande fabriken ligger.

I förra veckan klubbade Värmdö kommun detaljplanen för Fabriksstaden, området där Gustavsbergs nuvarande fabrik ligger, och där det nu ska byggas 1.400 lägenheter. När det gäller VVS-fabrikanten Villeroy & Boch Gustavsbergs framtid i kommunen kvarstår dock många frågetecken. Kommer företaget att bygga en ny fabrik i Gustavsberg och blir det i så fall någon tillverkning av sanitetsporslin där?

Hösten 2010 antog Villeroy & Boch Gustavsberg en avsiktsförklaring om att flytta tillverkningen av sanitetsporslin till en ny fabrik på Ekobackens nya industriområde intill Gustavsberg (se länken nedan). Enligt den skulle företaget ha lämnat den nuvarande fabriken senast i slutet av 2013.

Nacka Värmdö Posten uppger nu att kommunen fört ”en hemlig diskussion” med företaget vid ett möte den 29 september. Representanter för Villeroy & Boch ska då tydligt ha uttalat att man inte vill bedriva keramisk produktion i Sverige. Däremot vill företaget fortfarande bedriva verksamhet i landet då varumärket Gustavsberg fortsatt är mycket viktigt.

Kristina Hellner, PR- och kommunikationschef på Villeroy & Boch Gustavsberg, säger till VVS-Forum att några beslut ännu inte är fattade.

– Vår avsikt är att etablera en ny produktionsanläggning med ett kompetenscentrum på Ekobacken och det ska ske under 2014. För att vi ska kunna nå dit måste vi komma igenom en process som består av flera steg.

Första steget var antagandet av detaljplanen för området där den nuvarande fabriken ligger.

– Nästa steg är att sälja byggrätterna för området där det sedan bland annat ska byggas nya bostäder. Arbetet med det pågår fortfarande och först när försäljningen är klar kommer vi att ta ställning till det konkreta upplägget för och utformningen av den nya anläggningen. Först då vet vi vilka pengar vi har att röra oss med och hur vi kan gå vidare, säger Kristina Hellner.

Klart är dock att företaget kommer att fortsätta bedriva verksamhet inom det nuvarande fabriksområdet med kontor och showroom i sanitetsporslinsfabrikens höghusdel. Planer finns också på att flytta outletförsäljningen av hushållsporslin dit.

Kommunalrådet Anders Bergman (FP) säger till Nacka Värmdö Posten, att han är övertygad om att det blir en ny fabrik på Ekobacken.

– Sedan är jag medveten om att det kanske inte blir nya ugnar, det kan lika gärna bli montering och utveckling.