Två logistikprojekt för Kungälvs Rörläggeri
Kungälvs Rörläggeri har fått två nya rörentreprenader för logistikbyggnader på Hisingen i Göteborg. Det totala ordervärdet är cirka 2,5 miljoner kronor.
Beställare för båda projekten är Lerumsföretaget Johansson & Rehn Byggnads AB.
Kungälvs Rörläggeri installerar VS när Fraktkedjan Väst i Göteborg flyttar till en ny logistikbyggnad på 7600 m² i Hisings-Backa. Ordervärdet är cirka 1,3 miljoner kronor. Inflyttning kommer att ske i februari 2012 och fram till dess pågår en omfattande anpassning av fastigheten till en kyl- och frysterminal. Byggherre är Eklandia Fastighets AB.
Eklandia bygger även en ny logistikbyggnad med lager och konntor i Hisings Kärra och Kungälvs Rörläggeri utför rörentreprenaden. Ordervärdet är cirka 1,2 miljoner kronor. Projektet har startat och beräknas pågå till september 2012.
Kungälvs Rörläggeri är medlem i Comfort-kedjan och VVS Företagen.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen