Logga in

Nej till könskvotering i bolagsstyrelser

Publicerad
23 nov 2011, 17:11

Inför öppna jämförelser av könsfördelning i alla bolagsstyrelser, istället för kvotering. Det krävde samtliga kvinnoförbund inom alliansen, den så kallade Q4-gruppen, vid ett seminarium i gamla riksdagshuset i Stockholm idag.

– Fördelningen mellan kvinnor och män i bolagsstyrelser både i privata och i offentligt ägda företag måste redovisas tydligt, menade Margareta Neld från Women in Progress, som var moderator på seminariet.

Endast 15 procent av styrelseledamöterna i bygg- och VVS-branschen är kvinnor, enligt en granskning som VVS-Forum gjort (nr 9/2011). Granskningen visade också att en tredjedel av företagen enbart har män i styrelserna.

Statligt ägda bolag har dock arbetat aktivt med en jämnare könsfördelning i styrelserna och nu är det fler kvinnor än män i de helstatliga bolagsstyrelserna (51 procent). I börsbolagens styrelser finns i genomsnitt 20 procent kvinnor.

Kvotering av kvinnor till bolagsstyrelser har länge varit den stora stridsfrågan. Men Q4-gruppen, fortsätter att säga nej till kvotering. Det framgick tydligt av rubriken på dagens seminarium i gamla riksdagshuset, ”Professionella, lönsamma och jämställda bolag – utan kvotering”.

I Norge har man lagstiftat om kvotering till börsbolagens styrelser. Nu finns det närmare 40 procent kvinnor i de norska bolagsstyrelserna jämfört med knappt fyra procent i slutet av 1990-talet.

Flera andra europeiska länder som Frankrike, Spanien och Island har infört krav på kvotering i börsbolag.

– Jag tycker att den svenska jämställdhetsdebatten ofta bara fokuserar på två saker: kvotering till föräldraförsäkringen och kvotering till bolagsstyrelser, sa jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (FP) till seminariedeltagarna.

– Men det finns inga Alexanderhugg att ta till när det gäller jämställdhet, det handlar om att ta små, små steg framåt, förklarade jämställdhetsministern som tidigare sagt att hon kan tänka sig könskvotering till kommunala bolagsstyrelser, men inte till privata företag då det vore ”en inskränkning av äganderätten”.

Bland de övriga kraven på Q4-gruppens lista finns certifiering av ledamöter i valberedningar, utbildning i styrelsearbete på högskolan och gymnasiet samt att vd-avtalen måste uppdateras så att en kvinnlig vd inte kallas för ”han” i avtalstexten.