Logga in

HFAB i Helsingborg avvecklar VVS-verksamhet

Publicerad
26 okt 2011, 11:00

HFAB-gruppen avvecklar dotterbolaget HFAB VVS vilket innebär att fem anställda och en lärling förlorar jobbet, uppger Helsingborgs Dagblads (HD) nätupplaga.

HFAB VVS ingår i HFAB Fastighet AB, som arbetar med underhåll och entreprenadverksamhet för fastighetsägare i Helsingborgsregionen. Tidigare i veckan skrev HD att systerbolaget HFAB Måleri, skulle läggas ner och att 14 anställda blivit uppsagda. Nu har det framgått att en större omstrukturering av HFAB Fastighet pågår.

HFAB Fastighet är en del av HFAB-gruppen, som ingår i den privatägda koncernen Johannesson & Torstensson AB, med säte i Värnamo. HFAB Fastighet bedriver även verksamhet inom elinstallation och byggservice. I HFAB-gruppen ingår också HFAB Industri AB med dotterbolagen Kurt Enarssons Rörledningsfirma AB, Ventek Helsingborg AB och HFAB Industriservice AB. Det tredje bolaget inom HFAB-gruppen är HFAB Finans.