Logga in

Fyra medaljer för svenska Yrkeslandslaget

Publicerad
11 okt 2011, 12:15

Det svenska Yrkeslandslaget tog fyra medaljer på WorldSkills – silver i trädgårdsanläggning och omvårdnad, brons i mekatronik och billackering. Och Christoffer Samuelsson blev bäst i Norden på VVS.

Konkurrensen i VVS var hård. Storbritannien vann och på delad andra plats kom Österrike och Schweiz. Vårt medaljhopp Christoffer Samuelsson gjorde ett gott jobb och hamnade på 14:e plats. Han slog övriga nordiska deltagare och fick hedersmedalj. I VVS deltog 26 montörer.

Sverige kom på 18:e plats av 48 länder. Förutom 2 silver och 2 brons fick det svenska Yrkeslandslaget 13 hedersmedaljer. De 27 svenska ungdomarna i landslaget har varit i London en vecka på WorldSkills Competition.

I dag, tisdag 11 oktober, tas det svenska Yrkeslandslaget emot av biträdande utbildnings- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni på Arlanda.