Satsning på ingenjörer i försiktig höstbudget
Det blir inga stora satsningar i årets budgetproposition som finansminister Anders Borg presenterar idag. Orsaken är oron på världens finansmarknader och bedömningen att svensk ekonomi kommer dämpas kraftigt under 2012. Men sänkt restaurangmoms och 400 nya utbildningsplatser för ingenjörer vill regeringen ändå satsa på.
Regeringen föreslår åtgärder för sammanlagt 15 miljarder kronor 2012 respektive 17,3 miljarder kronor under 2013.
Det blir inget femte jobbskatteavdrag, sänkt skatt för pensionärer eller förbättringar för småföretagen i årets ”nådiga lunta”, däremot sänkt restaurangmoms och 400 nya utbildningsplatser för högskoleingenjörer.
– Regeringen tar ansvar för att Sverige står väl rustat att möta effekterna av den statsfinansiella oron i omvärlden. Människor ska känna sig trygga med att skolan, sjukvården och omsorgen fungerar även när det är oroligt i omvärlden. Och genom att värna en trygghetsbuffert har vi samtidigt handlingsutrymme att möta en sämre utveckling, säger finansminister Anders Borg.
BNP-tillväxten revideras ned till 1,3 procent 2012. Men trots att prognosen därmed reviderats ned kraftigt, finns det en risk att utvecklingen kan bli betydligt svagare.
Den dämpade tillväxten gör att det finansiella sparandet inte förbättras lika snabbt som regeringen tidigare trott.
Regeringen bedömer att ett reformutrymme på 15 miljarder kronor för 2012 ger ”ett sparande nära balans”.
Det är arbetsmarknad och utbildning som regeringen fokuserar på och syftet med åtgärderna är att förhindra att arbetslösheten och bristen på kompetens biter sig fast på en hög nivå.
Enligt prognoser från Arbetsförmedlingen är ingenjörer det största bristyrket de närmaste åren.
Regeringen vill bland annat satsa på följande områden för att skapa jobb och utbildning:
• Civilingenjörsutbildningen utökas med 400 platser (flest platser får KTH och Chalmers).
• Upprustning av vägar och järnvägar för 5 miljarder kronor under 2012 och 2013.
• Ett arbetsmarknadspaket på 8,1 miljarder kronor åren 2012–2014 ska förhindra långtidsarbetslöshet och öka stödet till bland annat ungdomar.
• Det totala antalet tillfälliga arbetsmarknads- och utbildningsplatser ska öka med 15 350 platser 2012 och 8 550 året därpå.
• Fler platser på folkhögskolor, yrkesvux och yrkeshögskolor samt utökat studiebidrag till ungdomar med låg utbildning. Dessutom ska fler möjligheter ges till praktik på gymnasiet.
Satsningar på energi- och miljöområdena är mer blygsamma:
• Ny teknik för biogas ska göra den mer lönsam. Kostnad: 120 miljoner kronor.
• Fler klimatrådgivare i kommunerna. Kostnad:140 miljoner kronor.
• En supermiljöbilspremie ska stimulera försäljningen av miljöbilar. Kostnad: 200 miljoner kronor på tre år.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen