Ingen avmattning för Sweco
Swecos koncernchef Mats Wäppling har ännu inte märkt av den kris som många politiker talar om för tillfället. Bolaget har fortsatt fått in bra med jobb efter sommaren, uppgav han för nyhetsbyrån Direkt i samband med dagens kapitalmarknadsträff.
– Skillnaden nu jämfört med då, innan sommaren, är att det finns vissa projekt som man har knuffat på i tid. Det är framför allt relaterat till arkitekternas verksamhet och starter av nya bostadsprojekt, säger Mats Wäppling till Direkt.
Mats Wäppling ser framför sig fortsatt tillväxt och stärkt lönsamhet för bolaget. Ett orosmoln bortom årsskiftet är finansieringen i kundledet.
– Om kunderna får svårt att finansiera projekt påverkar det vår affär. Företagen är välkonsoliderade med starka balansräkningar idag och har möjlighet att finansiera projekt, även om de är beroende av finansiering till stora nyinvesteringar. Där vet man inte vad som kommer att hända i omvärlden, säger Mats Wäppling.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen