Regeringens förenklingsarbete tar ny fart
Det är inte bara de svenska nationella myndigheterna som ska förenkla sitt regelverk i förhållande till företagen. Nu vill regeringen föra ner regelförenklingsarbetet till läns- och kommunnivå.
Ett av de stora numren när alliansen vann riksdagsvalet 2006 var göra tillvaron enklare för företagen genom att förenkla i myndigheternas regelverk. Det arbetat har fått kritik från företagarorganisationerna som menar att det går för långsamt.
Nu har regeringen tagit ett beslut att bredda att bredda förenklingsarbetet till att även inkludera kommunerna och länsstyrelserna.
Tillväxtverket får i uppdrag att i samarbete med Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) genomföra insatser för att förenkla för företagen på kommunal nivå. Även på länsnivå ska förenklingar genomföras. Här samverkar Tillväxtverket med Länsstyrelsen i Kronobergs län som samordnar arbetet på länsnivå. Uppdragen sträcker sig över fyra år.
– För att fler företagare ska kunna ägna tid och kraft åt att driva och utveckla sina företag ska Sverige ha ett företagsklimat i världsklass. Därför måste vi fortsätta förenkla den vardag som företagen verkar i, säger näringsminister Maud Olofsson, i ett pressmeddelande.
I uppdragen ingår bland annat att genomföra utbildningar för att ge kommunerna och länsstyrelserna stöd i arbetet med att förbättra företagsklimatet. Att tydliggöra och korta handläggningstider är andra prioriterade insatser inom ramen för uppdragen.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen