Passivhus fortfarande energisnåla
Sveriges första passivhus håller måttet efter nästan tio års drift. Husen i Lindås har fortfarande låg energianvändning och är lika lufttäta som när de var nya.
SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut har undersökt passivhusen i Lindås – Sveriges första flerfamiljshus utan värmesystem.
Resultaten visar att de efter 9-10 års drift fortfarande har mycket låg energianvändning och samma goda lufttäthet som då husen var nya. De intervjuade husägarna är i det stora hela mycket nöjda med innemiljön och den låga energianvändningen.
Att husen får så pass goda betyg har flera orsaker, enligt Eva Sikander som arbetar med lågenergibyggnader på SP.
– De är väl planerade från början. Man har till exempel sett till att fönstren är klokt placerade och försedda med utvändiga solavskärmningar så att inte solen värmer för mycket sommartid. Det går lätt att ventilera bort överskottsvärme med korsdrag tack vare att husen är försedda med takfönster, säger Eva Sikander i pressmeddelande från SP.
Rapporten visar också vad som går att förbättra i framtidens byggande av lågenergihus.
– Husägare som själva har hand om driften behöver viss utbildning och bra instruktioner. Vi anser också att det bör installeras varningssystem som signalerar om tekniken fallerar, säger Eva Sikander.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen