Logga in

Ny vd för NVS och Imtech Nordic

Publicerad
21 jun 2011, 10:38

Juan Vallejo blir den 1 augusti ny vd och koncernchef för NVS Installation samt vd för Imtech Nordic. Han kommer närmast från posten som koncernchef för säkerhetsföretaget Niscayah och efterträder Håkan Bergkvist, som lämnar sina operativa uppdrag i NVS och Imtech Nordic.

53-årige Juan Vallejo var fram till och med februari 2010 vd och koncernchef för Niscayah. Idag är han bland annat styrelseordförande för VVS-konsultbolaget Helenius Ingenjörsbyrå och ITS Energy Group.

– Vi är glada att vi lyckats rekrytera Juan Vallejo. Hans erfarenhet och kunskap inom servicesektorn med bakgrund att leda och utveckla stora bolag skapar fortsatt kontinuitet för Imtech Nordic, säger Imtechs koncernchef René van der Bruggen i ett pressmeddelande.

Håkan Bergkvist tillträdde 2005 som vd och koncernchef för NVS.

– Under hans framgångsrika ledning har NVS och Imtech Nordic haft en kraftig tillväxt och resultatutveckling. Under de senaste åren har Håkan haft en intensiv och central roll i arbetet att utveckla Imtech Nordics struktur och affärsverksamhet, där såväl NVS som Nea ingår, säger René van der Bruggen.

Håkan Berkvist kommer att kvarstå som ”senior advisor” när det gäller den fortsatta nordiska expansionen. Han kommer dessutom att vara tillgänglig för speciella uppdrag åt Imtech-koncernen.

Per Sjöstrand fortsätter som koncernchef för Nea-gruppen.