Almedalen mot nya höjder
På söndag inleds den så kallade Politikerveckan i Almedalen i Visby. Stora delar av byggsektorn finns representerad, bland andra VVS Företagen.
Veckan i Almedalen ser ut att återigen slå nya rekord. Drygt 1 400 arrangemang är inplanerade. För fem år sedan, 2006, uppgick antalet arrangemang till 463.
I några av årets arrangemang medverkar den svenska byggsektorn genom nätverken Svensk Byggnäring och Byggbranschen i samverkan (BBIS). I båda dessa ingår VVS Företagen.
”Etik i praktiken” arrangeras av BBIS. Då kommer attitydprojektet ”Ren Byggbransch” som startades förra året att diskuteras, framför allt hur attityderna till svartarbete inom byggbranschen och utbildningsväsendet ska förändras.
”Vem bestämmer och vem ska betala” är ett seminarium om bland annat finansieringen av miljonprogramsrenoveringen som Svensk Byggnäring arrangerar tillsammans med Fastighetsägarna. 15 förslag för att få fart på energieffektiviseringen av befintliga bostäder kommer att presenteras.
”Vad är sant om giftet i vattenrören hemma?” handlar om relining av tappvattenrör och avloppsstammar i flerfamiljshus. Hur säker är metoden? Den frågan kommer att avhandlas och diskuteras under seminariet som arrangeras av Sveriges Byggindustrier.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen