Logga in

Pe Be’s VVS tvåa på tillväxtliga

Publicerad
17 maj 2011, 14:07

Med en omsättningsökning på cirka 110 procent placerar sig Pe Be’s VVS på andra plats i den första etappen av Almi Företagspartners tillväxtliga för Värmland. VVS-företag lägger även beslag på plats sex, sju, åtta och nio.

Filipstadsföretaget Pe Be’s VVS ingår i Bad & Värme-kedjan och har butik även i Karlskoga. En filial finns också i Hällefors. Företaget startades 1999 som enskild firma av Patrik Bergwall. 2003 ombildades Pe Be’s VVS till aktiebolag och blev samtidigt medlem i Bad & Värme. Bokslutsåret 2008/2009 omsatte företaget cirka 11,7 miljoner kronor med 11 anställda. Det senaste året var omsättningen cirka 24,5 miljoner kronor med 14 anställda.

– ROT-avdraget har hjälpt till otroligt mycket. Jag hoppas det håller i sig, den dagen det försvinner tror jag att det blir en dipp, säger Patrik Bergwall till Filipstads tidnings nätupplaga angående den kraftiga tillväxten.

Han tillägger att några stora entreprenader, bland annat för Filipstads kommun, och etableringen av butiken i Karlskoga bidragit. Karlskogabutiken flyttar i augusti till nya lokaler som är tre gånger så stora som de befintliga. Patrik Bergwall planerar också att öppna en butik även i Hällefors där det idag finns ett hämtlager, uppger Filipstads tidning.

På sjätte plats placerar sig svetsföretaget Anzo Rör i Hammarö. Omsättningen ökade mellan 2008/2009 och 2009/2010 med cirka 59 procent, från ungefär 3,6 miljoner kronor till 5,7. Anzo Rör arbetar i material som används inom raffinaderier, industri, värmeverk, kemianläggningar och dricksvatten. Företaget installerar även centraler och lägger kulvert på fjärrvärmenätet.

Karlstadföretaget AKJ Energiteknik ligger sjua med en omsättningsökning på cirka 40 procent, från 12,6 miljoner kronor 2008/2009 till 17,6 miljoner kronor 2009/2010. AKJ arbetar med värmeanläggningar i hela kedjan från rådgivning, projektledning, installation till service och underhåll.

Åttonde platsen tar Biogas Systems Nordic i Sunne. Omsättningen var 2008/2009 cirka 16,2 miljoner kronor och 2009/2010 ungefär 21,4 miljoner kronor, en ökning med cirka 32 procent. Biogas Systems projekterar och bygger nyckelfärdiga biogasanläggningar.

Erbeco Värmeteknik i Karlstad är listans nia. Företaget omsatte cirka 10,6 miljoner kronor 2008/2009 och året därpå ökade omsättningen med cirka 31 procent till 13,9 miljoner kronor. Erbeco Värmeteknik installerar värmesystem för bergvärme, elpannor, frånluftsvärmepumpar och oljepannor i villor, hyresfastigheter och industrier.

Tillväxtligan i Värmland toppas av Karlstadföretaget Nordic Games vars omsättning ökade med cirka 123 procent. Företaget utvecklar och säljer TV- och PC- spel och bedriver förlagsverksamhet.