Logga in

Nya varsel i ME-konflikten

Publicerad
11 apr 2011, 12:21

Konflikten på maskinentreprenörsområdet trappas upp. Det är fackförbundet Seko som i torsdags beslutade om sympatiaktioner i de 38 medlemsföretag hos Maskinentreprenörerna som tidigare omfattas av det strejkvarsel i två steg som Byggnads lagt.

Sekos sympatiaktion omfattar cirka 200 anställda i de företag som berörs av Byggnadsstrejkvarsel. Aktionen innebär total arbetsnedläggelse från och med den 19 april.

Om parterna tillsammans med medlarna under dagen inte hittar en lösning kommer Byggnads första varsel att utlösas i morgon, tisdag.

– Detta ändrar ingenting i sak. Att lönerna i våra medlemsföretag direkt ska styras av ackordsättningen inom ett helt annat avtal är fortfarande ologiskt och oförståeligt, kommenterar Hampe Mobärg, vd hos Maskinentreprenörerna, Sekos varsel på förbundets webbplats.