NVS-montör medverkar i Arga snickaren
I kväll klockan 20.00 gör NVS VVS-montör Jonas Martinsson debut i Kanal 5:s program Arga snickaren.
I programmet tar snickaren Anders Öfvergård och hans team sig an utbrända hemmafixare vars projekt havererat. I teamet ingår förutom VVS-are även målare, snickare och elektriker.
Programmets VVS-montör Jonas Martinsson har arbetat i sexton år hos NVS och hans arbetsplats till vardags är filialen i Malmö.
– När jag fick frågan om jag ville medverka i Arga snickaren behövde jag inte fundera länge. Det kändes spännande, men också som en utmaning då jag förstod att det skulle bli stressiga arbetsveckor och mycket tid hemifrån, säger Jonas Martinsson på Kanal 5:s hemsida.
Kvällens avsnitt som är det andra för säsongen handlar om Gona och Henrik som bor med sina två små döttrar i ett litet hus tre mil utanför Västerås. Gona är hemma med barnen och Henrik arbetar som mekaniker. Henrik håller på att dra in vatten, bygga toalett och renovera den helt utblåsta övervåningen. Gona som inte har någon bil sitter ensam i huset hela dagarna med de två döttrarna på nedervåningen på 30 kvadratmeter som är den enda delen av huset som går att nyttja. Hon tror inte hon klarar en vinter till utan dusch och toalett och är rädd att hon och barnen måste flytta hem till hennes mamma, som bor i en etta i Västerås, över vintern.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen