Logga in

Energianvändningen ökar

Publicerad
16 mar 2011, 11:01

Sveriges energianvändning beräknas öka de kommande åren, enligt Energimyndighetens kortsiktsprognos. Den främsta orsaken är industrins snabba återhämtning från lågkonjunkturen. För bostäder och service väntar dock först en ökning och sedan en minskning.

Enligt prognosen ökar industrin sin energianvändning med 16 procent till år 2012 i jämförelse med år 2009. Det innebär att energianvändningen inom industrin beräknas uppgå till 156 TWh år 2012, nästan lika mycket som före lågkonjunkturen.

Även energianvändningen i transportsektorn påverkades av lågkonjunkturen och ökar under prognosperioden, från 93 TWh år 2009 till 96 TWh år 2012. Andelen förnybar energi inom transportsektorn ökar under samma period och bedöms år 2012 uppgå till cirka 9 procent.

Den kalla vintern år 2010 gör att energianvändningen i bostads- och servicesektorn beräknas öka från 149 TWh år 2009 till 159 TWh.

– I prognosen antar vi att år 2011 och 2012 blir normalvarma. För båda åren bedömer vi att bostads- och servicesektorn kommer att använda 153 TWh, säger Linn Stengård, handläggare på Energimyndigheten i ett pressmeddelande.

Under hela prognosperioden minskar oljeanvändningen för uppvärmning kontinuerligt.

Den totala energianvändningen i Sverige beräknas vara cirka 405 TWh år 2012, vilket är en ökning med drygt 7 procent jämfört med 2009.